Federici, Codex, II, pp. 486-488 e 505 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 184, in preparazione)
source date: [1148 August 10] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnacione eius millesimo centesimo quadragesimo octavo, die decima mensis augusti, indictione undecima, Pomposea. Petisti a me in Dei nomine domno Iohanne venerabile abbate monasterii Sancte Marie que vocatur a Pomposea, cum consensu monachorum eiusdem monasterii, uti tibi presenti in Christi nomine Deodatus petitore, pro te et iugale tua et pro vestris liberis et heredibus, per libellum concedo vobis totum quod abetis et detinetis et vobis pertinet infra toto fundo de Medio Gauro, casis, casalibus, terris, campis, pascuis, silvis, aquis, paludibus, piscacionibus, venacionibus, cum omnibus suis pertinenciis; abendum, tenendum, supersedendum, per te vel per filium tuum cultandum, laborandum, piscandum, venandum, augelandum et in omnibus meliorandum in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum. Terraticum nobis dare debeatis, omni anni, in campo de grano cappa quinta, sicale et faba in campo cappa sexta, traenda ad area in garnato et trisico et milio in area stario octavo, lino manna octava, vino anfora quarta, arbore semel ponenda; si vineam plantaveritis extra casale, fruere debeatis postquam in perticam pervenerit annos tres et postea reddere debeatis anfora quarta; tritulatum et pervectum omne restum per vos usque ad ripam Sancti Benedicti; non debeatis triturare neque vindemiare sine iussione nostra, nos et nostrum missum cum onore et obediencia susipere debeatis … dacionem et reddita nobis facere debeatis secundum usum ipsius loci … de silva et de valle rescucieritis fruere debeatis annos tres postea … ut alii redditus non licet vobis neque vestris filiis predictas res nec … nec vendere, nec donare, nec ullo modo alienare nisi inter vestros consortes, nec in guardia nec commendacione alicuius mittere nec ad ullum placitum ire nisi ad nostrum. Pro calciario dedisti nobis exinde denariorum Lucensium solidos treginta et unum. Ego nominatus abbas una cum meis successoribus predictam rem ut supra legitur vobis vestrisque filiis ab omni persona ominum defensare, auctoriare firmiterque tenere promitto. Si omnia supradicta non opservavero cum meis successoribus et contra ec agere presumpserimus, tunc me meosque successoresdaturos et composituros esse promitto vobis vestrisque filiis, nomine pene, auri unciam unam, et pena soluta maneat firma omnia supradicta. Ego Ugizo preclare urbis Ravenne tabellio ex nobili Porcinaclorum genere et Pomposiani monasterii notarius iussu domini abbatis scripsi ec et complevi. Nomina quidem testium adstancium et omnia audientium, idest: Iulianus et Dominicus Gusca et Marsilius.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 184 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 486-488 e 505, da A perduto).