Federici, Codex, II, pp. 506-509 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 185, in preparazione)
source date: [1149 January 12] [Corba (Massa Fiscaglia; Fiscaglia; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Christi nomine. Anno eiusdem nativitatis millesimo centesimo XXXXVIIII, die XII mensis genuarii, indictione XI, in Curba. Quia petisti a me quidem in Dei nomine Guido monachus ordinatori, cum consensu domno Iohannes gratia Dei abbas monasterii Sancte Marie in Ponposea et cum consensu cunctorum regularium monachorum eiusdem monasterio nostro, tibi presenti Dominicus qui vocatur Aurifice petitori, pro te et pro Bonoso cognato tuo et Gristina uxore tua vestrisque filiis et heredibus, libelli nomine concedo tibi et vobis rem iuris proprietatis monasterio vestro, idest peciam unam terre vineate posita in loco qui dicitur Val de Curba et cum fossato intra se et supra se habentem; primo latere tu predicto petitori, secundo latere Venerando, primo capite … [secundo] capite Dominicus a iure monasterio nostro, cum introitu et exitu suo. Que omnia abenda, tenenda, possidenda, defensanda et in omnibus melioranda in annis advenientibus XX et novem ad renovandum, salva sanacionem donica dandum libellus renovetur. Ita sane ut inferatis donice rationi singulis quibusque annis hoc est terraticum rendere debeatis omni anno starium octavum de vino; nec licentiam abeatis de predicta vinea distringnere et ad nullum placitum ambulare nisi per me vel nostros successores vel nostros missos. Pro eo quia inde accepisti a me, precii nomine, V solidos denariorum Lucensium. Maiorem quidem donicum nostrum vel nostram dominacionem cum onore et hobediencia suscipere debeatis sine dolo vel fraude. Si quis vero pars nostrum contra hunc libellum ire tentaverimus et non observaverimus det pars parti fidem servanti, pene nomine, unciam unam auri et soluta pena maneat firma hec pagina libelli. Quam scribere rogavi Martinum Dei nutu misericordia tabellionem, sub die mensis, indictione prefata. Signum manuum predictorum ordinatorum cum consensu domino habas confirmancium ad omnia predicta. Signa + + + + quidem testium et nomina sunt hec: Petrus presbiter, Martinus castaldius, Petrus Cacarabia, Dominicus clericus testis rogatis ad omnia predicta. Et ego Pascalis filius Martini tabellio scripsi rogatus a predicto patre meo.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 185 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 506-509, da A perduto).