Federici, Codex, II, pp. 522-523 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 186, in preparazione)
source date: [1149 September 8] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte Trinitatis. Anno dominice incarnacionis millesimo centesimo quadragesimo nono, die octava mensis septembris, indictione duodecima, in Pomposia. Dum esset domnus Iohannes abbas monasterii Sancte Marie de Pomposia et cum eo erant domnus Martinus de Adriani et Ioannes clericus eiusdem monasterii et Gaurellus de Saracino et Petrus filius Rathaldi de Gauro et Ugolinus filius Iohannis castaldionis et alius Ugolinus filius Raimundi et me presente Giberto tabellione, interrogavit ipse domnus Iohannes abbas Petrum Rufum filium quondam Trucie Guidonis de Canis, si ipse esset famulus supradicti monasterii de Pomposia aut non. Tunc ipse Petrus surexit dicens: ‘Per quadraginta annos est quod ego servivi nomine servitutis et famulatus in supradicto monasterio pro et in tempore septem abbatum’. Quod audiens supradictus donnus Iohannes abbas rogavit me presentem Gibertum tabellionem ut, ita sicut audivi de ore ipsius Petri Rufi, in presencia ipsorum testium qui suprascripti sunt et sic scripsi ego, in die mensis, indictione supradicta.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 186 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 522-523, da A perduto).