Federici, Codex, II, pp. 524-529 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 187, in preparazione)
source date: [1150 August 18] [Bologna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno Domini millesimo centesimo quinquagesimo, quintodecimo kalendas septembris, indictione terciadecima. Peticionibus enfiteocariis annuendo, ego quidem domnus Albertus Dei gracia archipresbiter ecclesie Sancti Petri, presente et consenciente domno Captaneo et domno Martino et domno Petro et domno Guidone presbiteri et Samuele et Albrico diaconis et Raginerio subdiacono et Sceilio et Bono Martino canonicis predicte ecclesie, presenti die hoc permutacionis instrumento iure enfiteusin, do tibi Iohanni clerico ecclesie Sancti Siri et domno Iohanne abbate monasterio Sancte Marie de Pomposa vestrisque confratribus et successoribus, peciam unam terre aratorie positam subtus civitatem Bononie, in loco qui vocatur Cavasito, cum ingressu et egressu suo usque in via publica et cum omnibus super se et infra se habentibus in integrum; confines vero cuius perticas decimpedas mensuratus esse videtur: ab uno latere a meridie iuxta heredem Gerardum de Canonica capit perticas triginta quinque et pede uno, alio vero latere de suptus iuxta ingambatoriam recepit perticas triginta sex duo pede minus, ab uno capite a mane iuxta stratam publicam continet perticas viginti quattuor, alio vero capite a sero iuxta Sigifredum sunt pertice viginti quattuor et duos pedes; ingambatoria ibique se tenente: ab uno latere de suptus iuxta terram canonicam Sancti Petri sunt pertice quinquaginta tres et quatuor pedes minus, a meridie iuxta supradictam terram et Sigifredum habet perticas quinquaginta quinque, ab uno capite a mane iuxta stratam publicam capit perticas decem novem et duos pugnos, alio vero capite a sero iuxta Albertum de Urso et predictum Iohannem clericum continet perticas totidem, et si qui alii confines sunt. Omnia que predicta sunt pro alia tanta terra aratoria a te nobis permutacionis titula data in loco Arcoveio, in presenti do tibi permutator et domno abbate vestrisque confratribus et successoribus, ad habendum, tenendum ac possidendum et quicquidtibi et predicto abbati vestrisque confratribus et successoribus deinceps placuerit salvo iure dominii faciendum et preter tercium abbatem catholicum successorum hoc permutacionis instrumentum emphiteosin hoc ordine renovetur. Et huius rei nomine michi et meis successoribus, pensionis gratia, singulis annis denario uno Lucensi tu et predicto abbate vestrisque successoribus exibeatis. Ego vero predictam rem ab omni homine semper legitime defendere et auctorizare tibi et domno abbate vestrisque confratribus et successoribus promitto. Et si ego vel mei successores predicta omnia firmiter semper observare noluerimus, pene nomine, sexaginta libras Lucenses tibi et predicto abbate et vestris confratribus et successoribus dare promitto et insuper hoc permutacionis instrumentum emphyteosin, ut supra legitur, semper incorruptum tenere spondeo. Actum est hoc Bononie, in ecclesia Sancti Petri, indictione predicta. Prenominatus domnus Albertus Dei gracia archipresbiter hoc permutacionis instrumentum emphiteusin ut supra legitur scribi rogavit. Et ego Albertus canonice Bononiensis archipresbiter hanc emphiteosin manu mea. Ego presbiter … manu mea subscripsi. Ego Martinus presbiter manu mea subscripsi. Ego Samuel diaconus manu mea subscripsi. Ego presbiter Blasius manu mea subscripsi. Rodulfus causidicus filius Guarini et Albertus de Urso et domnus Martinus presbiter investitor et Albericus de Bonifredo et Albertozus et Angelus de Diacono et Iohannes Bonus de Cristiano rogati sunt testes. Ego Ugo notarius ecclesie Sancti Petri hoc permutacionis emphiteosin instrumentum ut supra legitur subscripsi et firmavi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 187 (in preparazione).

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 524-529, da A perduto).