Modena, Archivio di Stato, Camera Ducale, Cancelleria, Pomposa, Chiesa e Monastero, b. 3 A, fasc. b
source date: [1151 May] [Corné (Arquà Polesine; Rovigo)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Christi nomine. Anno eiusdem nativitatis millesimo centesimo quinquagesimo prim[o, tempore] Eugenii pape et Conradi [imperatoris, die ...] | mense madii, indiccione quartadecima, in Cornetho. Omnibus manifestum est atque congrua rac[i]one disp[ositum libenter] debere eorum desideriis annuere pro quibus et venerabilium locis utilitatibus meliorandique causa proficiunt. E[t ideo] vos quidem in Dei nomine domnus Iohannes Dei gratia habbas monasterii Sancte Maria que vocatur de Ponposia largitori, ideo iure enp[hiteo]ticario concedisti rem iuris proprietatis monasterio vestro nobis presentibus Zordano qui vocatur Dalbuso et Marcii germanis enfite[utis peti]toribus, pro nos et pro Heito et Helia germani nostri nostrisque filiis et nepotibus tantum, qui abitare videmus in loco qui dicitur Alb[…], quantascumque habemus et detinemus per anteriorem enfiteosis in fundo qui vocatur Gragnano et ubicumque nobis pertinet per [singula] vel diversa loca. Que omnia cum terris, vineis, casis et casalibus, campis, pratis, passculis, silvis, salectis, palu[dibus, pi]|scacionibus, venacionibus et cum omnibus ad prescriptas res pertinentibus, constituto territorio Adriensis, plebe Sancte Andre[e qui vocatur] de Archoata. Dum nobis superius nominatis enphyteuti petitoribus atque filiis et nepotibus nostris divina gratia in hac lu[ce i]usserit permanere concedisti eam rem que superius legitur ad habendum, tenendum, possidendum, fruendum, defensandum [et in] omnibus meliorandum. Et annualem pensionem persolvendam omni mense marcio denarios tres Veronenses. Idcirco enim dedis[ti nobis in]vestitorem Sichelmo vestro misso, qui nos in prescriptas res in vestra vice corporaliter investiat. Nec licenciam h[abemus] de prescriptas res in alico venerabile locum relinquere nisi ad prenominato monasterio ecclesię Ponposiane. Que omni[a si non] observare et adimplere promittimus pro nos et pro germani nostri nostrisque filiis et nepotibus vos vestrisque s[uccessoribus], sub pene nomine unciam unius auri et post penam solutam, maneat firma hec paginam enphyteosis. [Quam vero] paginam enfiteosis Passcalem in Dei nomine notarium Ponposianem hecclesie scribendum rogavi et manu mea [firmavi], in die et indiccione prescripta. + + Signa manuum prescriptorum enfiteuticarum petitorum confirmancium ad omnia prescripta. Ad hec fuerunt testes presentes: Guidonis qui vocatur Linghitta, Zorzo, Andrea de Sta[…], Rainerius da Rudigi, Pizolus da Gragnano, Cauchus et Calianus testis rogatis ad omnia prescripta.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 189 (in preparazione).