Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, b. 713, s.n.
source date: [1151] [Argelato (Bologna)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Anno Domini millesimo centesimo [quinqu]agesimo primo, indic(ione) quartadecima, in presencia Enrici filius Ildebrandi et Ildebrandi filius Girardi et Liuti […] et Alber[ti et] Iohannis Martinaci et […] Martinus […][.]o et Sachetus et Guido filius Ariberti fabri, Iohannes medicus iusiurando iuraverunt quia Ubaldus fi[li]us Mauronti fecit cartam de sua parte unius pec[ie] terre, secundum quod designatum est, supra ripa Reni per ospita[lem] faciendum ad honorem Dei et Sancte Marie Pomposie pro remedio [anime] sue. Postea statimque in […] presencia supradictorum testimoniorum, Ato clericus et Costant[i]nus filii Girardi Manducapanem et Albertus Calvus et Guido filius Albrici Maurontoli scribere rogaverunt mihi Iohanni tabelioni cartulam de illorum parte de suprascripta pecia terre in persona domni Tederici monachi. Confines tocius pecie terre qu[e] videtur esse tornat[urie …] heredes […] ma[…] Rol[… meri]die et ab occidente Reno […] ibi […] Costantinus permanere debet […] de labora[…]. Et si quis contra hoc quod supra legitur non observaverit, sub pena solidorum quadraginta Lucensium et post penam soluta hac carta firma permaneat. Actum in burgo Argelate. Nos predicti datores hanc cartam scribere rogavimus. Ego Iohannes notarius hanc cartam scripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 190 (in preparazione).