Modena, Archivio di Stato, Camera Ducale, Cancelleria, Pomposa, Chiesa e Monastero, b. 3 A, fasc. a.
source date: [1156 April 2] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In Chri]sti nomine. Anni ab incarnacione eiusdem millesimo CLVI, tempore ADRiani pape et Federici imperatoris, [die secun]do intrante mense aprelis, indic(ione) quarta, sub portico Sancte Agnetis Ferrarie. Venerabilium quidem locorum res quidem [ill]e que iure enphyteotico plerumque traduntur nisi tueantur et ab ipsis petitoribus meliorentur [non] aliter a sacris permittitur constitutionibus. Omnibus manifestum est quapropter vos domnus Iohannes gratia Dei humilis abbas monasterii Sancte Marie de Pomposea, consenciente cuncto conventu eiusdem monasterii, ab [a]c die per hanc enphyteosin paginam concedistis nobis rem quam per anteriorem enphyteosin paginam [h]abuimus et tenuimus a iure predicti monasterii, michi presenti Guidoni de Sabluncello, pro me et pro Tabaria et Persiuse germane meę, de hoc quod nobis pertinet per anteriorem enphyteosin ex parte patris nostri et quantum emi a quondam Alberto et Gunti[..]la in una parte et mihi Taruncello, pro me et pro Engeltruda et Egina et Tarduza et Nabilia germane meę et pro Richelda et filia Clarce consobrine meę, si voluerint persolvere precium in alia parte, seu filiis et nepotibus nostris − filios autem et nepotes si non habuerimus liceat unicuique nostrum ordinare duos successores unum post alterum mediocris persone libere qui post nostrum decessum habeant − res inferius dicendas, si iuste tamen et racionabiliter petivimus vel ab aliis minime detinere videtur, idest de LXV masariciis concedis nobis per enphyteoticarium ius tres masaricias et terciam partem unius masaricie sitas in fundo Puvignani et territorio infra hec latera: primo latere canalis Fussco, secundo latere Fossa de Gardilana, tercio latere Gardillana, quarto latere Arcuada et Gurgo Fossaltule et Fossato Novo et paino Fraxiniane. Que omnia cum terris, aquis, paludibus, vallibus, canalibus, pisscationibus, capellacionibus et cum omnibus ad prescriptis rebus pertinentibus, cum introitu et exitu earum et cum omnibus suis iustis et certis fini[bus]. Unde quia exinde accepistis a nobis, calciarii nomine, libras tres et solidos XIII et denarii quaptuor denariorum Lucensium. Dedistis nobis investitorem Alexandrinum vestrum missum qui nos in prescriptis rebus corporaliter investiat. Dum nos superius nominatis petitoribus enphyteoticariis atque filiis et nepotibus nostris, secundum quod inter nos iuste dividere debemus, divina gratia in ac luce iusserit permanere vitam, concedistis predictas res habendas, tenendas, fruendas, defensandas et meliorandas et annualem pensionem vestre dominationi omni mense marcio denarios duo V(e)r(on)en(ses) persolvendum. Nec liceat nobis neque nostris filiis et nepotibus de prescriptis rebus ad aliud placitum ire nisi ante vos vestrosque successores neque alienare nisi inter fratres et consortes neque in alico venerabili loco relinquere. Que omnia ut super legitur observare et adimplere promittimus n[os] nostrosque heredes vobis vestrisque successoribus, sub pena trium unciarum auri et soluta pena maneat firma hec enphyteosin pagina. Quam scribere rogavimus Petrum Bonum Dei nutu notarium de vico Baurie et manibus nostris firmavimus, in die et indic(ione) prescripta. Ad hec fuerunt testes: presbiter Dominicus, Rodulfus iudex, Donodeus, Bonus Iohannes iudex filius eius, Ugo de Bonafante, Petricinus, Petrus Bonus, Lanfrancus, Berardus et Alexandrinus investitor. EGO PETRUS Bonus Dei nutu Pomposianus notarius, ita ut rogatus fui, scripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 191 (in preparazione).