Federici, Codex, II, pp. 255-256 (Mezzetti, Le carte, vol. 2, n. 192, in preparazione)
source date: [1156 July 30]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Christi nomine. Anni ab incarnatione eiusdem MCLVI, tempore Adriani pape et Frederici imperatoris, secundo die exeuntis mensis iulii, indictione [...]. Donnus Iohannes gracia Dei humilis abbas sancte Pomposiane ecclesie ideo precepit mihi Petro Bono tabellioni exemplare predictas cartas autenticas quia, quando habebat placitum cum domino Griffone Ferrariensi episcopo de fundo Ruvine et Rustizane, in anno Domini millesimo CLVI, venit quidam frater Andreas nomine de monasterio Sancti Adelberti, dedit pignus arbitris, videlicet dono Salinguerra , vir clarissimo de Ferraria, electus potestas a predicto episcopo et abbate et ab omnibus emphyteoticariis de supradictis fundis, et a Rodulfo iudice, filius Vicedomini, qui erat electus arbiter a prefatis dominis et ab enphyteoticariis, de omnibus peticionibus fundi Ruvine et Rustizane unicuique petenti secundum racionem et bonum usum diffinire. Ipse vero predictus frater Sancti Adelberti peciit a supradictis arbitris ut darent ei, in vice sui monasterii, quasdam sortes et porciones de fundo Ruvine, que releguntur in suo precepto facto a tercio Ottone imperatore. Secundum racionem, prefatus domnus abbas Pomposianus ita locutus est predictis arbitris, quod monasterium Sancti Adelberti unquam in alico tempore in supradicto fundo Ruvine debet habere, quia pomposiana ecclesia iam possederat totum fundum Ruvine plusquam centum annorum a monasterio Sancti Adelberti; pro se et pro suis successoribus fecit perpetualem cessionem et securitatem ac transaccionem abbati Geronimo et eius successoribus in perpetuum de omnibus rebus in monasterium Pomposianum habebat et detinebat, vel alii per eum in aliis quibuscumque locis detinebant, que releguntur in precepto monasterii Sancti Adelberti. Post paucos autem die supradictus frater Andreas monasterii Sancti Adelberti, audita sentencia diffinitiva a supradictis electis arbitris esse prolata adversum donnum Albericum … vel Ravenne de causa que agebatur inter eum et abbatem Pomposianum, videlicet quia petebat viginti quinque mansos terre in massa Ruvine … absolutum a peticione supradicti abbatis Sancti Vitalis, recepto pignore, recensit. [+ Ego Petrus Bonus De]i nutu tabellius [de vico] Baurie et notarius sancte Pomposiane ecclesie per iussionem domni Iohannis venerabilis abbatis …a supradicta vidi et audivi in presencia multorum bonorum hominum ita scripsi, complevi et absolvi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 192 (in preparazione).

Mezzetti 2004.

https://fiscus.unibo.it/en/documents/doc5718.html https://fiscus.unibo.it/en/documents/doc5792.html

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, II, pp. 255-256, da A perduto ). I documenti a cui fa riferimento il testo sono il n. 90 (1084 luglio 9) e il n. 168 (1118 agosto 19) dell'edizione di Mezzetti. Nell'edizione di Federici, sono interpolati nel testo.