Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. XV, n. 338.
source date: [1156 November 30]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Christi nomine. Anni ab incarnatione eiusdem millesimo CL[VI], tempore ADRiani PaPe et FRederici imper[at]oris, die ultimo mensis novembris, indic(ione) IIIIta. Breve recordationis qualiter dominus Griffo Ferariensis episcopus, dominus Iohannes humilis abbas Sancte Marie d[e] Pomposea, cum consensu et voluntat[e e]nphyteoticariorum p[re]dicti episcopi et predicti abbatis, dederunt potestatem domino Sali[n]guerre dividendi fundum Ruvine et Rustizane ab aliis fundis circumiacentibus, et dividendi fundum Ruvine a fundo Rustizane, et dividendi possessionem episcopi a possessione abbatis et dividendi inter enphyteoticarios episcopi et abbatis, et dare partes unicuique secundum racionem a iudice cognita. Postea dominus Salinguerra misit Bononiam per consensum predicti episcopi et abbatis et predictorum enphyteoticariorum per Lambertum racionatorem, qui valde erat prudens ad cognosendum et dividendum terras. Qui venien(s) Ferr(ariam), prefatus dominus Salinguerra, per consensum et voluntatem predictorum dominorum et enphyteoticariorum, misit iamdictum Lambertum Ruvine et Rustizane ad mensurandum et adperticandum quicquid adperticare potuerit, et ipse Lambertus ivit et adperticavit et composuit quicquid potuit, et nunciavit domino Salinguerre. Postea vero dominus Salinguerra ivit super terram et fecit partes. In primis, in parte filiorum Mainardi in capite ab oriente supra canale qui est inter dosso longo et riu Castaldo sunt pertice LXXX, alio capite ab occidente pertice LXXX, ibi possidet Pomposianus abbas, et per longum a meridie pertice CCCC iuxta latere Asdrathus, alio latere a nulla ora pertice CCCC iuxta latere Lingueta et Turclus, et fac(iunt) mansos octo. In secundo loco, in capite ab oriente iuxta Salectam, supra foveam Filzanam, pertice LX, alio capite ab occidente pertice LX supra Lugare, per longum a meridie pertice V centum iuxta latere Pomposianus abbas, alio latere a nulla ora pertice V centum iuxta latere ipsimet fac(iunt) mansos VII et medium. Et ibi iuxta istos mansos in capite ab oriente in punta supra foveam Filzanam, pertice CCL, alio capite supra Lungare pertice CCL, per longum a meridie pertice V centum iuxta latere ipsimet facit mansos XIIII. Hec est pars filiorum Mainardi. Et EGO Petrus Bonus Dei nutu tabellio de vico Baurie et notarius sancte Pomposiane ecclesie ita ut vidi et ab ore domini Salinguerre et domini Lamberti racionatoris audivi, ita scripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 193 (in preparazione).

Mezzetti 2004.