Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. CIII, n. 2812
source date: [1156]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

A meridie pertice LXXII iuxta viam longam, per longo supra la Pestrinam CXIII, da occidente LXXXIIII sit mansus unus. Supra viam a meridie longam pertice XXXX, a nulla hora pertice XXXXVII, iuxta la Pestrinam ab oriente pertice octoaginta IIII, ab occidente pertice C, omnes iste faciunt mansum unum. A meridie pertice XXXII, iuxta canalem de navibus a nulla hora pertice XXXII, ibi possidet la Pistrina, ab oriente pertice CXXX, ab occidente pertice CXXX, omnes iste faciunt mansum unum. A meridie pertice XXXIII, ibi possidet canale de navibus a nulla ora pertice XXXIII, ibi possidet la Pistrina per longum ab oriente pertice CXXX, alio latere ab occidente pertice CXXII faciunt mansum unum. In capite a meridie pertice XXV ibi possidet canale de navibus, in capite a nulla hora pertice sexaginta II, ibi possidet la Pistrina cum incambatoria sua per longum ab oriente pertice CXXII, alio latere ab occidente pertice LXXX: faciunt mansum unum. In capite a meridie pertice LVII ivi possidet canale de navibus, alio capite ab occidente pertice XXXXIII ibi possidet la Pistrina per longum ab oriente LXXX, alio latere ab occidente pertice LXXX: faciunt mansum unum. In capite a meridie pertice XV ibi possidet la Pistrina, in capite ab occidente pertice XXXXVI, per longum pertice LXXVI iuxta canale de Bauria, alio latere per longum similiter iuxta la Pistrina: faciunt medium mansum media tornatoria minus. In principio Rustizane t(ali) m(odo): in capite ab oriente supra Pelestrinam sunt pertice XXXXII, alio capite ab occidente pertice XXXXII, per longum a meridie pertice C, iuxta latere Curllo, alio latere a nulla ora pertice C: fac(iunt) mansum I. Secundus mansus similiter pertice XXXX capite ab oriente supra Pelestrinam, alio capite ab occidente pertice XXXX, per longum a meridie iuxta istum mansum pertice C, alio latere a nulla ora pertice C: fac(iunt) mansum I. Tercius mansus iuxta istum mansum similiter supra Pelestrinam pertice XXXX, alio capite ab occidente pertice XXXX et per longum ab ambobus lateribus pertice C. Quartus mansus iuxta istum mansum similiter supra Pelestrinam pertice XXXX, alio capite ab occidente pertice XXXX, per longum ab ambobus lateribus pertice C. Quintus mansus iuxta istum mansum similiter in capite ab oriente supra Pelestrinam pertice XXXX, alio capite ab occidente pertice XXXX, per longum ab ambobus lateribus pertice C. Sextus mansus: in capite a meridie pertice LX, ibi possidet predictus mansus alio capite a nulla ora pertice LX, ibi est canal(is) Baurie per longum ab oriente pertice LXX iuxta latus Pelestrinam et canal(is) Baurie, alio latere ab occidente pertice LXXXX, fac(iunt) mansum unum et tornaturie VIII pro cimiterio. Septimus mansus: in capite a nulla ora pertice XXXX ibi possidet canal(is) navium, alio capite a meridie pertice XXXX, per longum ab ambobus lateribus pertice C, iuxta istum mansum in capite a nulla ora pertice XXXX ibi possidet canal(is) navium, alio capite a meridie pertice XXXX ibi possidet Curlo, per longum pertice CCCL: fac(iunt) mansos III et medium. Iuxta istum mansum in capite a nulla ora pertice XXXX ibi possidet canal(is) navium, alio capite a meridie pertice XXXX, per longum pertice CCCL: fac(iunt) mansos III et medium. Iuxta istos in capite a nulla ora pertice XXXX ibi possidet canal(is) navium, alio capite a meridie pertice XXXX, per longum pertice CCCC: fac(iunt) mansos IIII. Iuxta istos in capite a nulla ora supra canal(is) navium pertice XXXX, alio capite a meridie pertice XXXX, per longum pertice CCCC: fac(iunt) mansos IIII. Iuxta istos in capite a nulla ora supra canal(is) navium pertice XXXX, alio capite a meridie pertice XXXX, per longum pertice CCCC: fac(iunt) mansos IIII. Iuxta istos in capite a nulla ora supra canal(is) navium pertice XXXX, alio capite a meridie pertice XXXX, per longum pertice CCCC: fac(iunt) mansos IIII. Iuxta istos in capite a nulla ora supra canal(is) navium pertice XXXX, alio capite a meridie pertice XXXX, per longum pertice CCCC: fac(iunt) mansos IIII. Iuxta isto in capite a nulla ora supra canal(is) navium pertice XXXX,alio capite a meridie pertice XXXX, per longum pertice CCCC: fac(iunt) mansos IIII. Iuxta istos in capite a nulla ora pertice XXXX ibi possidet Pelestrina, alio capite a meridie pertice XXXX, per longum pertice C: fac(iunt) mansum I. Iuxta istos in capite a nulla ora supra Pelestrina pertice XXXX, alio capite a meridie pertice XXXX, per longum pertice C: fac(iunt) m(ansum) I. Iuxta latere rupta in capite istius mansi in capite ab occidente pertice XXXX ibi post ruptam, alio capite ab oriente pertice XXXX, per longum ab ambobus lateribus pertice C: fac(iunt) mansum I. Iuxta istum mansum in capite ab occidente supra ruptam pertice XXXX, alio capite ab oriente pertice XXXX, per longum pertice C: fac(iunt) mansum I. Item iuxta istum in capite ab occidente supra ruptam pertice XXXX, alio capite pertice XXXX, per longum pertice C: fac(iunt) mansum unum. Item iuxta istum in capite ab occidente supra ruptam pertice XXXX, alio capite ab occidente pertice XXXX, per longum pertice C: fac(iunt) mansum I. Item iuxta istum mansum in capite ab occidente pertice XXXX, alio capite ab oriente pertice XXXX, per longum pertice C: fac(iunt) mansum I. Item iuxta istum mansum in capite ab occidente pertice XXXX, alio capite ab oriente pertice XXXX, per longum pertice C: fac(iunt) mansum I. Item iuxta istum mansum in capite ab occidente supra ruptam pertice XXXX, alio capite ab oriente pertice XXXX, per longum pertice C: fac(iunt) mansum I. Iuxta istum in capite ab occidente supra ruptam pertice XXXX, alio capite ab oriente pertice XXXX, per longum pertice C: fac(iunt) mansum I. Iuxta istum in capite ab occidente supra ruptam et iuxta Rustizanam de Canario pertice XXXX, alio capite ab oriente pertice XXXX, per longum pertice C: fac(iunt) mansum I. Iuxta istum in capite ab occidente iuxta Rustizanam pertice XXXX, alio capite ab oriente pertice XXXX, per longum pertice C. Iuxta istum in capite ab occidente iuxta Rustizanam pertice XXXX, alio capite ab oriente pertice XXXX, per longum pertice C. Iuxta istum in capite ab occidente iuxta Rustizanam pertice XXXX, alio capite ab oriente pertice XXXX, per longum pertice C: fac(iunt) mansum I. Ibi ubi est domus prioris sunt mansi VII, uno latere Curlo, alio latere Viginzune, tercio latere Pisscaria.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 195 (in preparazione).

Mezzetti 2004, p. 57 e 77.