Modena, Archivio di Stato, Camera Ducale, Cancelleria, Pomposa, Chiesa e Monastero, b. 3 A, fasc. c
source date: [1164 February 15] [Ferrara] [1284 April 15]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Christi nomine. Anno Domini millesimo centesimo LXIIII, tempore Federici imperatore, die XIIII exeunte mense februarii, indictione XII, Ferarie. Ea enim que diu tractantur bonis moribus ordinantur oportet ea scripture vinculis innodari ne oblivioni tradantur et iurgia exinde generentur. Quapropter ego quidem in Dei nomine Strufaldus per hanc transfersionis paginam concedo et largior rem quam per hemphyt(eusim) habeo de iure ecclesie Sancte Marie de Pomposia, donec consteterit michi meisque filiis et nepotibus ipsa pagina hemphyt(eusis) sic constet et valeat hanc transfersionis pagina, vobis presentibus Bonusmercatus et Raubabellus vestrisque filiis et heredibus qui post vestrum obitum habeant rem inferius legendam, idest quatuor mansos terre posite in fundo Rupine, in loco qui dicitur Canal(e) Fusco, et si plus erit vobis concedo: ab uno latere possidet Stephanus Maurisinus, ab alio latere possidet ecclesia Sancti Georgii episcopatus Ferarie, ab uno capite canal(e) Fusco, ab alio capite Longare. Unde quia exinde accepi a vobis precii nomine libras V Luc(ensium). Do vobis Rencaldum qui vos de predicta re corporaliter investiat, ad habendum, tenendum, possidendum sicut super legitur. Et in tempore renovationis illi qui se renovare debuerint dent pro renovatione solidos XL Luc(ensium). Ut inferatis quidem cum vestris filiis et heredibus annualiter in omni anno in mense marcii, pensione nomine, denarios II Lucenses mihi meisque heredibus persolvetur. Promitto preterea ego iamdictus conceditor pro me meisque heredibus conservare et auctoriçare et firma tenere hec pagina transfersionis vobis vestrisque heredibus, sub pena X librarum Lucensium et soluta pena hec transfersionis pagina firma permaneat. Testes Iacopinus, Mar(tinus) faber, Marchisinus, Marcius, Rencaldus investiror. Et ego Guido Ferariensis notarius mea manu propria scripsi atque complevi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 198 (in preparazione).

Copia così autenticata: «(S) Ego Stephanellus de Verardo Dei gratia imperiali auctoritate notarius hoc exemplum sumpsi et exemplavi ab auctentico prescripti Guidonis notarii nichil addens vel minuens de eo quod in ipso inveni auctentico nisi forte in compositione literarum vel sillabarum litera aut puncto sed non quod sensum vel formam mutet. In millesimo ducentesimo octuagesimo quarto, indictione duodecima, Rodig(ii), die quintodecimo intrante aprili». Segue convalida del 1304 agosto 24: «Ego Bonaventura quondam domini Cod(e)bo iudicis iudex comunis Ferarie predicto exemplo cum suo autentico ascultato ut de cetero firmitatem vis et robur habeat et obtineat publici et autentici instrumenti suscribo et autoritatem pro comuni Ferarie interpono in millesimo tricentesimo quarto, indictione secunda, die XXIIII augusti». Sul verso, mano sec. XV: «De Ruvina» e «MCLXIIII. Donatio facta per Strufaldum Bonmercato | et Raubabello de certis manis pos[i]tis in Ruina que | sunt de iure Sancte Marie de Pomposia», cui una mano XVI sec. aggiunge: «in fundo Rupine»; mano XVII sec.: «Pro canale Fusto»