Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, c. 713, s.n.
source date: [1177] [Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 199 (in preparazione) propone indicativ
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Ego Rodulfu[s] iudex ex precepto domni Guidonis abbatis Pomposie auditor controversie que vertit inter Petronem, datum curatorem Sidonne, ex una parte et Strufaldum, datum curatorem Zanzolo et Benedictulo et Amidante ex alia parte, de hereditate Iohannis de Vitali avi illorum. Visis et auditis necnon eorum rationibus diligenter inspectis et auditis dictis testium per sacramentum de testamento predictis Iohannis de Vitali, quia cognovi predictum Iohannem de Vitali reliquisse usumfructum omnium bonorum suorum Marie uxori sue donec viveret in testamento suo, predictam Mariam usumfructum omnium bonorum predicti Iohannis iuri suo quousque vixerit habere debere promitto Strufaldum vero curatorem Zanzoli et Benedictuli et Amidantis nomine predictorum quarta partem tocius hereditatis predicti Iohannis de Vitali avi illorum, excepto de casali posito in Guarcinore, Petroni curatori Sidonne nomine ipsius Sidone dare condempno, salvo usufructu relicto Marie uxori predicti Iohannis de Vitali.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 199 (in preparazione).

Samaritani 1996, p. 120.