Modena, Archivio di Stato, Camera Ducale, Cancelleria, Pomposa, Chiesa e Monastero, b. 8, n. IV
source date: [1189 February 11] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Dei nomine. Anno dominice nativitatis millesimo centesimo octuagesimo VIIII, tempore C[l]ementis pape et Frederici imperatoris, die XI intrante mensis februarii, indictione VII, Ferrarie, in domo Comunis. Nos Egidius Blasii et Guido de Villanova iudices Comunis Ferrarie cognitores controversie que vertitur inter Petrumbonum Sali[ce]tem inpresscia et Gregorium ex una parte et Roseum procuratorem abbatis Ponposie ex altera de terra et vinea et casalibus et aquis et piscationibus positis in Laco Sancto, que omnia dicebant sibi pertinere per enphyt(eusin) quam Petrusbonus et Gregorius ostendebant et dicebant castaldionem abbatis eos de possessione illarum rerum in eos degetisse. E contra Roseus pro abbate sibi licuisse dicebat quia dicebat abbatem habere illius tocius loci districtum et predictum Petrumbonum et Gregorium a servitiis que ei facere debebant a prestatione pensionis cessasse. Et predictus Roseus pro abbate a Petrobono petebat illum quod ipse Petrusbonus possidet de hereditate Petri qui vocabatur Pilus et Gibertini filii quondam Calvi in Cocomario et illum quod habet de hereditate Leonis clerici et Calvi et Alberti germanorum et quod ipse Petrusbonus possidet de hereditate Antiochie, que omnia sunt sita in Cocomario maioreet minore. Visis et auditis rationibus utriusque partis et dictis testium diligenter inspectis et viso etiam instrumento henthyt(eusin) et prestito sacramento a Petrobono et Gregorio quod ipsi bene solverunt pensionem pro illa enphyt(eusin) nuntiis abbatis, quam diu ipsius rei habuerunt poss(essionem), predictum Roseum pro abbate ad restitutionem tertie partis earum rerum que continenter in antiqua henphyt(eusin) quam predictus Petrusbonus et Gregorius ostendebant, Petrobono et Gregorio condempnamus salvo iure generaliter iurisdictionis abbati quod habet. Predictum vero Petrumbonum ad restitutionem earum rerum predictarum quas possidet in Cocomario Roseo pro abbate condempnamus. Ad hec fuerunt testes: Donatus, Rolandus Ildeprandi, domnus Leutius, Iohannes Periculi, Bonus Iohannes, Albertus de Lusia, Iannibellus, Guido de Galeria, Martinus, Rodulfus pelliparius. EGO BERARDUS Christi misericordia sacri palatii et tunc Comunis Ferrarie notarius interfui ut audivi et intellexi rogatus scripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 200 (in preparazione).