Modena, Archivio di Stato, Camera Ducale, Cancelleria, Pomposa, Chiesa e Monastero, b. 8, n. V
source date: [1190 May 26] [Tra Grignano Polesine e Borsea (Rovigo)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In] Dei eterni nomine. Anno Domini millesimo centesimo LXXXX, Frederico imperatore imper[ante] in Italia, VI die introeunte mense madii, indictione VIII, in confinio qui dicebatur inter fundum Gragnani et Bruscede . Breve recordationis ad memoriam retinendam qualiter Gerardinus preco Communis Ferrarie, iussione Boni Iohannis iudicis et Segnorelli et Donati tunc iudicum et consulum Communis Ferrarie, dedit tenutam cum wazone uno terre donno Paulo monacho monasterii Sancte Marie de Pomposia, vice domini Walfredi Dei gratia umilis abbatis predicti monasterii Sancte Marie de Pomposia, pro fundo Gragnani de terra quam homines Bruscede invaserant sive pro se sive pro marchione pro fundo Bruscede a termino lapidis qui est in nemore manentis et exinde perveniens versus prodam prope quamdam salicem et exinde percurrens usque ad Cursciolum et per medium Cursciulum usque ad lacum Donicum, in presentia Blasii de Brusceda et Dominici filii Mazonis similiter de Brusceda et Boniphacii et Engelerii et Patricii et Fantini et Buze et Deodati et Paltonerii eius filii et Iohannis Richelde et Bertoloti et Carlevarii et Rainaldi Carmanni et Blanci neppotis Boniphacii et Iohannis clerici et Widolini filii Benedicti de Brusceda et Cristiani castaldionis abbatis et Roselli et Zinelli de Donilla et de predicta re dedit ei tenutam in presentia predictorum virorum sicuti predicti consules et iudices iudicaverant. Et EGO ARNULFUS sacri palacii et sancte Pomposiane ęcclesię notarius presens ut vidi ita hoc breve scripsi.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 201 (in preparazione).