Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. CII, n. 2788
source date: [XII sm]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Hii testes probant abbatem Pomposianum possedisse ecclesiam Fane per XL annos quiete antequam episcopus Gervichus intraret, sciliced presbiter Lauriscius, presbiter Iohannes de Basilica . Quod Inzo nam idem facit mentionem de Guarnerio maiore, Marolus. Isti alii probant quod possedit abbas Pomposie per XXX annos antequam Gervichus intraret, s(cilicet) Marcus abbas de Vidore, Dominicus de Methone, s(cilicet) Conus de Fana, Guarnerius de Fana. Isti alii probant abbatem possedisse antequam episcopus Gervicus intraret aut per X annos aut octo aut aliquo tempore ante, s(cilicet) Fredericus senescalcus, presbiter Bertrammus, Azellus, Ardimanus, Adam. Isti probant de ieccionem factam ab episcopo Geroicho, s(cilicet) presbiter Bertrammus ubi dicit quod episcopus presbiteros qui stabant pro abbate expulit, s(cilicet) presbiter Laurisius ubi(a) dicit quod episcopus intravit, et Iohannes de Balega ubi dicit quod intravit, Petrus ubi dicit quod intravit episcopus. Marolus idem de ieccione, Azellus idem de ieccione, Conus de Fana idem de ieccione ubi dicit quod episcopus intromisit. Isti probant quod pecunia fuit data pro expensis litis iussu iudicum, s(cilicet) Adam, presbiter Bertrammus. Testes vero sui non contradicunt nobis quia loqantur in spiritualibus sed solus Gervichus qui per vim intravit habuit […]. Si vero esset contrarii nostri, debent credi quia antiquiores sunt et nobiliores et d(icu)nt vera vel verisimilia et quia adiuvantur cartula nostra antiqua et quia sumus possessores et in dubiis pro possessore iudicatur et debetis magis credere quod pecunia fuit data ex causa honesta quam inhonesta et propter personas iudicantium et personis transigentium. Et insuper dominus papa eodem anno confirmavit transactionem et ipse episcopus Ionathas in iure fuit confessus, quod Guarnerius maior avus istius Guarnerii dedit ea ecclesiam Pomposie quem Gua(rnerium) confitemur dedisse possessiones et instrumentum quod ostendimus.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 203 (in preparazione).

Samaritani 1996, pp. 259-266.