Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. CV, n. 2894
source date: [XII sm]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]ncipit breviario de terra Fiscalię quam comparavit Aldrebrandus et Maria iugale et Guido [et] Marigunda. Tempore Benedicti pape et Corradi imperatoris, indictione IIa, Fiscalie. Paulus filius quondam Pauli et Teuzia iugale vendiderunt Ildevandro iam dicto, idest omnes res, sortes et pactiones quatoscumque michi suprascripto Paulo pertinęt da quondam Gregoria infra tota massa Fiscalia, omnia iuris proprietatis męę. Tempore Benedicti pape et Corradi inperatori. Vendidit Honesta relicta quondam Iohannes qui vocabatur Zermano eiusque coniux eius presente Petrus qui vocabatur Batriumbra cum consortibus suis, idest omnes res et porciones quantascumque illis pertinet per cartulam comparacionis, presente et consenciente Martinus de Bevera ipsas res. TEMPORE Benedicti pape. Vendidęrunt Pelegrinus et Bęrta iugale et Martino et Maria iugale idest una peccia terre aratoria integra que est posita in massa Viscalia, in loco qui dicitur Batilu, quod est in longitudine sua perticas decimpendas XXVIIII, in latitudine sua VIIIto et p[e]des VIIII; ab uno latere Martinus Zodolo, alio latere Paulus presbiter, III latere ipso comparatore, a IIII latere via publica percurrente. TEMPORE LeoNis pape. Vendidit Iohannes filius Marco et Grimma iugale Marigunde filie Bonaldo comparatrici, idest una petia terre aratoria que est posita in massa Viscalia, in loco qui dicitur Gurgo de Curiala, que est in longintudine sua XVI et in latitudine sua perticas VIII; ab uno latere ipsa comparatrice ad iura Sancte Marie im Pomposia, ab alio latere Martino Ruibolo, a III Mar(tinus) Mallga in çoco, a IIII latere ipsi venditores. Et insuper alia petia terre quod est in Rivo Maiore iuxta fluvio Pado, in loco qui dicitur Runco, in longitudine sua perticas XXXII, in latitudine sua IIe et pedes V; ab uno latere Stephano callegaro, alio latere Laurentio nepotę nostro, a III latere via publica, a IIII latere Pado percurrente. TEMPORE B(enedicti) pape. Vendidit Agneta Ildebrando [com]paratori una petia terre in loco qui dicitur Val Cartosto, in longintudine sua XXXIII, in latitudinem sua VII; ab uno latere G(re)G(orius) filio Dolio, ab alio latere ipso comparatore, a III latere ipso venditore, a IIII latere via publica. TEMPORE B(enedicti) pape, anno IIII. Vendidit Marcus da Adriano Ildevandro et Maria iugale, idest una petia terre aratoria posita in loco qui dicitur Fosso de Gauro, quod est in longitudine sua perticas decinpedas ****** interrafines eius: ab uno latere ipso comparatore, ab alio latere ipso venditore, a III latere percurrente. TEMPORe Leonis pape, anno IIII. Vendidit Boniza coniunx, consentiente viro suo Dominico, Guidoni da Licani pro vice de Marigunda coniux tua, idest una petia terre cum cavasceto de salicibus posita in Rivo Maiore, in loco qui dicitur Stricture, in longitudine sua et in latitudine sua ****** inter affines: a primo latere po(sidet) Iohannes dativo et Constantino, a secundo latere ego suprascripto Ihoannes Zugulo venditore [cum meis] consortibus, a tercio latere Paulo tavellio et Domenico castaldo, a quarto latere campo que detinet Randuino qui vocatur de Ruvereto . TEMPORE B(enedicti) pape. Vendidit Petrus et Bonus et Rotaldus et [..]na germani et germane filii quondam Leo de Dominici Ildebrando comparatori, idest una petia terre aratoria posita in Fossa de Gauro , quod est in longitudine sua perticas decem et pedes II, in latitudine sua perticas V et pedes V; ab uno latere ipsi venditores, ab alio latere Marcus de Adria, a III latere Iohannes, a IIII latere tu ipso comparatore. TEMPORE B(enedicti) PAPE. Vendidit Mar(tinus) Grillus et Natalia iugale Aldevandro et Maria iugale comparatoris suprascriptis, idest una petia terre aratoria in loco qui dicitur Val Castosto , in latitudine sua, in longitudine sua perticas XI et pedes XI; a I Paulus de Vennanzo, ab alio latere Desiderio, a IIIo latere tu ipso comparatore, a IIII latere Paulus de Vennanzo; et concessit ei quantum abuit Natalia in Cornacervina, terris, vinęis cum omnibus pertinenciis suis. TEMPORE B(enedicti) PAPE. Vendidit Iohannes de Viliano Ildebrando, idest una petia terrę pastinata que est inposita in Fossa de Gauro, perticas dec(impedas) XVI, in latitudine sua perticas VII; ab uno latere Iohannes filius Mar(tini) Lando, ab (a)l(io) latere G(re)g(orius) de Leo de Dom(inico), a IIIo latere tu ipso comparatore, A IIIIto latere via publica. TEMPORE B(enedicti) PAPE. Vendidit ****** et Mauro [germa]ni et Petronia et Runda congnatae ipsi Ildevandro una petia terre aratoria que est posita in loco Baptilupo, in longitudine sua perticas XXVIIII, in lati[tudine] [sua ...]; ab uno latere Anzelberto iudex, ab (a)l(io) latere Iohannes filius Mar(tini) Lando, a III latere tu ipso comparatore, a IIII latere via publica. TEMPORE B(enedicti) PAPE, sede anno octavo. Vendidit presbiter de Vennanzo Marie de Aldebrando una petia terre aratoria in loco qui dicitur Val Cartost, in longitudin[e] su[a] perticas XXII, in latitudine vero V et pedes IIIIor; ab uno latere Iohannes Vechllus ********** de Venanzo, a IIIo latere Mar(tinus) presbiter cum fratribus suis, a IIIIto latere tu ipso comparatore. TEMPORE B(enedicti) PAPE. Vendidit Girrardo et Iuliana iugale ipsi Aldevandro una pętia terre aratoria posita in loco qui dicitur Fossa de Gauro, in longitudine perticas decimpidas XXIIII, in latitudine XII et pedes I; ab uno latere Mar(tinus) Zodulo cum consortibus suis, ab alio latere Marcus de Adriano, a IIIo latere ipsi venditores cum consortibus suis, A IIII latere via publica percurrente. TEMPORE Nicolai PAPE. Vendidit Iohannes qui vocatur dativo , Elitruda iugale, Marigunde et Teuzie filie sue, idest una petia terre vinearum que est ordini IIIIor infra clusorie vestre, que vos teneti[s] ad iura Sancte Marie in Pamposie. TEMPORE B(enedicti) PAPE Sede anno nono. Vendidit Urso Maroano idest ipsi Aldevandri, idest una petia terre que est p[osita] [in] loco qui vocatur Fossa de Gauro , in longitudine sua perticas VX, in latitudine sua perticas XIII; tribus lateribus tu ipso comparatore, a IIII latere via publica percur[rente]. TEMPORE B(enedicti) PAPE Sede II. Vendidit Iohannes Zedrignano iam dicto Aldevandro , idest una petia terre vinearum posita in loco qui dicitur Baptiluvo, [in] longitudine sua perticas X et VIIII et pedes V, in latitudine perticas II et pedes III; ab duobus lateribus ipsi comparatori, a III latere Leo Mango cum cons[or]tibus suis, a IIII latere Mar(tinus) Zodulo. Similiter una alia petia terre aratoria que est posita in Fossa de Gauro , in longitudine sua perticas XIIII et pedes V, in latitudine III et pedes III; ab I latere Iohannes de Mar(tino) Lando, ab (a)l(io) latere tu ipso comparatore, a IIII latere via publica percurrente. TEMPORE B(enedicti) PAPE Sede anno octavo. Vęndiderunt Berza et Dominico et Venancius et Leo et Genesia Germani et Germane, file quondam Gondęolsepe, iam dicto Ildebrando et Marie iugale una petia terre aratoria que est po[si]ta in vico qui vocatur Fiscalie, in loco Val Cartost, in longitudine perticas XX, in latitudine V; ab uno latere ipso comparatore, ab alio latere Dom(inicus) Morlo, a IIIo latere Paulus de Venanzo. TEMPORE B(enedicti) PAPE sede quarto. Vendidit Simparado et Romano iugale Ildeprando una petia terre aratoria in loco qui dicitur Valle T(os)to , in longitudine sua perticas XXIIIIor, in latitudine X; Ab uno latere Paulo de Venanzo, a secundo latere ipso comparatore, a tercio latere Paulo tavellio cum suis consortibus, a quarto latere via publica percurrente. In die n(omi)n(e), in vico Cornacervina. Facit cartulam vendicionis Bruna, coniux presente Girrardo viro suo, Guidonique Marigunde iugali comparatoribus, idest una petia terre in fundo Cornacęrvina, in loco qui dicitur Gonderamo, que est in longit[udine] [sua] perticas ****, in latitudine *******; ab uno latere Petrus Cavagnolo, alio latere possideo ego venditrice, a III latere ipsa venditrice, a IIII latere Pado [..] ipsa via percur[r]ente. In presencia Iohannes Crispo, Petrus Ravignano et Paulus de Lupicino et Petrus filius Petri Santi, Dominicus Berta. In die n(omi)n(e), die octavo mense iunii, indictione nona, Fiscalie. Facit cartula [ven]dicionis Giorgia coniux, presente Iohannes qui vocatur Tasalagarda, sicque Serena qui vocatur Gripta Guido [et] Marigunde iugale sue comparatoribus suis unam petiam terre in loco qui dicitur Casale [...]zario, que est cuncolle septem; Nos ipsi comparatores, ab alio latere Urso presbiter cum suis consortibus, a III latere iure Sancte Marie in Pomposia, a IIII latere via percurrente. Insuper ben vendo ego sup(ra)sc(ript)us [........] idest una petia terre aratoriam que est posita in loco qui dicitur Fossato de Medico, que est in longitudine perticas XXIII et in lato III; ab uno latere possidens Iohannes qui vocatur [...]legardo, ab alio latere Mar(tinus) presbiter cum suis consortibus, a III latere heredes quondam Adriano, a IIII latere via publica percurrente. Pena auri [..] uncie due.

Mezzetti, Le carte, vol. 2, doc. 205 (in preparazione).