Paris, Bibliothèque Nationale, Ms. lat. nouv. acqu. 2573, f. 23
source date: [1080 June 26] [Bressanone (Bolzano)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Heinricus divina favente clementia rex. Si locis divino cultui mancipatis imperali iuvamine proficimus, divina remuneratione id nobis recompensandum vere scimus. Cunctis igitur deo nobisque nunc et in posterum militantibus pateat, nos pro nostre animae recompensatione et interventu nostre dilectae iugalis Berhtae atque Chvonradi dilecti nostri filii confirmasse et penitus corroborasse iure perpetuo sanctae Rauennati aecclesiae cui vocabulum est agia Anastasis et domno Uvigberto sanctae praedictae aecclesiae venerabili archiepiscopo nobisque dilectissimo et summae sedis electo apostolico, sicut antecessores nostri reges et imperatores suo antecessori Gebehardo suisque successoribus, ita nos domno Uvigberto suisque successoribus in sede Rauennati attribuisse et confirmasse omnes res mobiles et immobiles seu quaecumque ab antecessoribus nostris regibus et imperatoribus nec non sedis Romane apostolicis sanctae Rauennati aecclesiae suisque praesulibus praeceptali institutione seu confirmatione sunt attributa, siquidem episcopatus monasteria aecclesias civitates et castella famulos et famulas, comitatum etiam Feretranum cum episcopatu suo et cum monasterio sancti Saluatoris in ipso comitatu posito, comitatum Cesenatem cum castro vetere et novo et turribus ac omnibus sibi pertinentibus, comitatum Ficoclensem cum episcopatu suo et ripa, episcopatum Regiensem cum dono et consecratione, sicut Otto noster antecessor imperator stabili manu constituit, simulque comitatum Decimanum, comitatum Trauersarie, comitatum Immolensem, comitatum Cumiaclensem cum ripa et piscariis suis, comitatum Ferrarie cum ripa et piscariis suis nec non districtum Rauennae cum portis ripa et portubus muris publicaliis et omnibus teloneis et moneta publica, quam hinc inantea ibi fieri praecipimus sub potestate sanctae dictae ecclesiae superius eiusque presulum. Concedimus etiam omnem potestatem in omnibus infra et extra civitatem Rauennam, sicut nostri antecessores scilicet reges et imperatores antea constituerunt, massam etiam quae vocatur Fiscalia cum Cornu ceruino, monasterium sanctae Mariae in Pomposa cum omnibus rebus et pertinentiis suis, portum Uolane integriter cum piscariis suis et omni littore maris et portubus usque ad portum Ceruie et usque ad fluvium Punctarii. Simulque donamus iuxta auctoritatem nostrorum antecessorum abbatiam sancte Mariae positam in loco Bangarittae cum dono et consecratione abbatum et cum omnibus pertinentiis inter Padum et Atisam fluvios sitis in territorio Adriensi et ubicumque sint vel invente fuerint eiusdem abbatie proprietates. Praeterea confirmamus monasterium sancti Hilarii in Caligata cum omni districto et placito suo, castellis et curtibus et pertinentiis suis, monasteria sancti Thomae apostoli et sanctae Eufemiae infra civitatem Arimini cum omnibus pertinentiis suis seu omnes res, quas diaconus Petrus filius Martini ducis Rauennati aecclesiae contulit, et omnia, quae Ingelrata tenuit comitissa a mari Adriano usque ad Alpes et a fluvio Rheni usque Potentiam, sicut maximus Otto imperator in placito per legem investivit Petrum Rauennatem archiepiscopum suamque aecclesiam, itemque omnia, quae Lambertus comes cum uxore vel filiis habuit et tenuit a mari usque ad Alpes et a Rheno usque Folium, sicut praecessor noster tercius Otto caesar sepe dicte pro eorum culpis donavit aecclesiae, nominatim vero comitatus Bobii, Foriliuii et Foripupulii cum civitatibus et districtibus eorum et omnibus eisdem pertinentibus. Ad haec omnia confirmamus stabilique gradu corroboramus ipsi aecclesiae omnia, quae antiquitus vel noviter tenuit vel tenet sive ei pertinet in tota marchia Camerini per diversos comitatus et territoria, videlicet Auximanum, Anconitanum, Senegalliensem et Fani aliosque comitatus et nominatim ea omnia, quae praedictus domnus Gebehardus archiepiscopus ad iura ipsius aecclesiae revocavit, massam scilicet Afranianam quae Auximana, in qua est castrum Huboldi quod nunc vocatur Gebehardi, castellum Ofaniae et massam Russiani, massam Merolanam que de Senegallia, curtem Montonis, massam Uictoriadam et massam Salam, terram Fani, castrum Tuderiani, territorium Pupiliense. Haec omnia cum omnibus rebus possessionibus et pertinentiis suis emissa nostra preceptione atque imperiali edicto se+pe fatam aecclesiam habere firmiterque tenere praecipimus. Si quis igitur nostrae huius praeceptionis violator extiterit, sciat se compositurum mille libras auri purissimi, medietatem camere nostre et medietatem praedictae aecclesiae. Quod ut verius credatur et ab omnibus diligentius observetur, manu propria roborantes hanc cartam sigilli nostri impressione iussimus insigniri. Signum domni Heinrici quarti regis invictissimi. (M. IMP.) Burchardus episcopus et cancellarius vice Sigeuvini archicancellarii recognovi. Data anno dominicae incarnationis millesimo LXXX, indictione III, VI kal. iul. anno autem ordinationis domni Heinrici quarti regis XXVI, regni XXV; actum Brihssinvr; feliciter in Christi nomine amen.

MGH DD H IV, pp. 422-424, n. 322.

Enrico IV conferma Pomposa alla Chiesa di Ravenna. Diploma incompiuto e privo di sigillo.