Milano, Archivio di Stato (MGH DD O III, pp. 802-803, n. 375)
source date: [1000 July 6] [Pavia]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Otto tercius servus Iesu Christi et Romanorum imperator augustus secundum voluntatem dei salvatoris nostrique liberatoris. Quicquid confirmationis et proprietatis ad eclesiarum dei sanctorumque suorum exaltationem prebuerimus, id nobis ad aeterne beatitudinis bravium et secularis vitae profectum esse profuturum verissime credimus. Igitur omnium sanctae dei aeclesiae fidelium nostrorumque presentium scilicet ac futurorum agnoscat universitas, qualiter nos pro dei omnipotentis amore et pro anima avie nostrae Adalheidis imperatricis augustae et ob remedium anime nostrae parentumque nostrorum, rogante domno Andrea venerabili abbate, suo coenobio ad honorem sancti Salvatoris haud procul a menibus Ticinensis urbis fundato per hoc nostrum imperiale preceptum, prout iuste et legaliter valemus, confirmamus, quemadmodum a genitore nostro preceptali auctoritate confirmata sunt, omnia que eidem venerabili loco donata collata et oblata sunt, tam de largifluo dono memoratae avie nostrae quam etiam aliqua inscriptione cartarum aliorum hominum, cum castellis villis cortibus capellis oratoriis mansis campis vineis pratis pascuis silvis montibus vallibus planiciebus aquis aquarumque decursibus piscationibus molendinis terris cultis et incultis ripis portubus servis ancillis aldionibus aldianis, verum etiam cum omnibus de quibus venerabile coenobium iuste investituram habet vel habuit ex ea die qua serenissima quondam avia nostr[a] monachos monachos ibi constituit. Confirmamus quidem et firmissima traditione largimur eidem monasterio sancti Salvatoris monasterium sancti Anastasii una cum curte Olonna, Montecelli, Erbariam, Basiliutiam, Frisinariam, Rivum ceruinum, terram de Petro Albesano, terram quam tenuit Liutaldus cum manso de Pellentzuna, Tollianum, Pastorianum, Garlascum cum districtu duum miliariorum in circuitu, viridiarium prope Palatinam portam et sancti Iohannis situm cum omnibus pertinentiis suis et adiacentiis tam infra civitatem Ticinensem quam extra, Pratum regium, insuper monasterium sanctae dei genitricis Marie in loco Pomposa dicto constructum et omnia que in Cumaclo eidem monasterio pertinent infra castrum seu extra, tam in Reda quam in Quinto, Corua ceruina, Uigariolo, Zunzadega, Ziunziano, Sareniano et omnes salinas oliveta vel omnia que ad iam dictum monasterium sanctae genitricis Marie vel ad alia omnia loca que coenobio sancti salvatoris domini nostri Iesu Christi pertinere videntur, tam ibi quam in caeteris aliis locis nec non Armentaria et Blundi cum pertinentiis ineffabilibus illo in proprium corroboravimus. Precipientes itaque iubemus ut nullus episcopus dux marchio comes vicecomes castaldius nullaque imperii nostri magna parvaque persona de [r]ebus mobilibus sive immobilibus sive de qualibet terra disvestire idem monast[er]ium sine legali iudicio presumat. Sancimus insuper et hac nostra imperiali [auctori]tate concedimus ut, si contigerit, quod sepe accidit, quatinus abbas prenominati monasterii huius lucis habitaculum deserat, liceat monachos ex sinu eiusdem eclesiae quem meliorem viderint eligere in patrem, omnium episcoporum vel omnium mortalium contradictione remota, nec fas sit alicui monacho ex alio monasterio ad id transitum facere sine voluntate monachorum inibi deo servientium imperpetuum. Si quis autem huius nostrae promulgatae auctoritatis et precepti violator extiterit sive predictae eclesie sancti Salvatoris minorationem facere aut in castellis villis vel aliquibus libet locis eius aribergare, placitum sine eiusdem coenobii abbatis iussione ullatenus tenere aut aliquam angariam publicam functionem aut theloneum extorquere aut tollere vel monachos de aliqua re presumpserit molestare, sciat se compositurum auri cocti libras mille, medietatem camerae nostrae ac medietatem abbati eiusdem monasterii qui pro tempore fuerit, et insuper, quod ei deterius est, cum Iuda traditore domini salvatoris nostri in cuius nomine iam dictum monasterium constructum est, eternis deputetur incendiis. Ut autem verius credatur hoc preceptum nostra auctoritate peractum, presentem paginam manu propria ut videtur infra corroborantes sigillo nostro iussimus insigniri. Signum domni Ottonis (MF.) caesaris invictissimi. Heribertus cancellarius vice Petri Cumani episcopi recognovit. Data II. non. iul. anno dominicae incarnationis M, indictione XIII, anno tercii Ottonis regnantis XVII, imperantis V; actum in Papiensi palacio; feliciter amen. (B. D.)

MGH DD O III, doc. 375, pp. 802-803.

Ottone III conferma Pomposa a S. Salvatore di Pavia.