Ferrara, Biblioteca Ariostea, Collezione Antonelli, Cod. 652, MGH DD H II, pp. 354-355, n. 290bis
source date: [1014?] [Subtrio]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Heinricus divina [favente] clementia Romanorum imperator augustus. Si locis divino cultui mancipatis proprietates pertinentias et legum instituta augere defensare et confirmare studuerimus, [id] non solum humana laude predicandum, verum etiam divina remuneratione nobis recompensandum credimus et etiam scimus. Quapropter agnoscant omnes fideles nostri presentes atque futuri, qualiter nos pro dei omnipotentis amore animeque nostre absolutione nec non interventu vel petitione domni Arnaldi sancte Rauennatis ecclesie venerabilis archiepiscopi sue sancte sedi per hanc nostram preceptalem paginam confirmamus et firmissime corroboramus omnes illo pertinentes episcopatus monasteria ecclesias civitates et castella ac omnes res, que unquam per cartulas antiquas privilegia atque precepta ad eandem sacrosanctam Rauennatem ecclesiam pertinuerunt, insuper et ea que in nostri diadematis temporibus vel antea a Iohanne papa vel a Gregorio papa ad ipsam ecclesiam sunt oblata et perpetualiter donata et a nobis confirmata, videlicet comitatum Cesenatem cum castro veteri et novo et turribus et omnibus sibi pertinentibus, comitatum Ficoclensem cum ripa et episcopatu suo simulque comitatum Decimanum, comitatum Trauersarie, comitatum Imolensem, massam que vocatur Fiscalia cum Corna ceruina, monasterium sancte Marie in Pomposa, monasterium sancti Illarii in Galliata cum omni districtione placitoque suo nec non districtum Rauenne cum portis et ripa muris publicariis omnibus teloneis moneta et omnem potestatem in omnibus in Rauenna et extra Rauennam civitatem, monasterium sancti Thome apostoli, monasterium sancte Euphemie infra civitatem Ariminensem cum omnibus pertinentiis eorum seu omnes res, quascumque diaconus Petrus filius Martini ducis per cartulam donationis in sanctam Rauennatem ecclesiam tradidit et quascunque Inglerada comitissa detinuit, sicut Otto imperator in placito Petro Rauennati archiepiscopo legaliter investivit et in perpetuum confirmavit, itemque omnes res et posessiones, quas Lambertus cum uxore et filiis suis habuerunt a mari usque ad Alpes, a fluvio Reno usque ad Foliam, sicut nos in prefata ecclesia olim tradidimus, quoniam inimici rei publice et sancte Rauennatis ecclesie facti sunt, -- atque hec omnia in omnibus, sicut iam confirmavimus et olim confirmata fuerunt, prefato Arnaldo archiepiscopo et ad suos successores in perpetuum stabilimus. Unde imperiali statuimus edicto, ut, si aliquis dux marchio comes vicecomes seu ulla nostri imperii magna parvaque persona eandem Rauennatem ecclesiam disvestierit seu molestaverit, centum libras auri cocti componat, medietatem camare nostre et medietatem prescripto archiepiscopo suis que successoribus. Quod ut verius credatur, hanc paginam manu propria roborantes sigillo nostro sigillari iussimus. Signum domni Heinrici serenissimi imperatoris augusti. (M.) Heinricus cancellarius vice Euerardi episcopi et archicancellarii recognovit. Datum anno dominice incarnacionis millesimo XIIII, indictione XII, anno vero domni Heinrici imperatoris augusti regnantis XII, imperii eius primo; actum Subtrio; feliciter.

MGH DD H II, doc. 290bis, pp. 354-355.

Enrico II conferma Pomposa alla chiesa di Ravenna. Copia di Scalabrini del XVIII secolo nella Collezione Antonelli della Biblioteca Ariostea di Ferrara, cod. 652. La data topica è, probabilmente, Sutri.