Milano, Archivio di Stato, Museo diplomatico, cart. IX, n. 276
source date: [999 April 10] [Arstena (FR)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[Innomine domni dei et saluatoris nostrj ihesu christi tercjus oto gracia dei Imperator augustus anni Imperi eius deo propicjo tercjo duo decjmo die mensis aprjlis. Indicione duodecjma. monesterio domni saluatoris qui est fundatum forjs et prope cjuitate papia ad domna ada[leida Imperatrjs augusta. ubi inipsum monesterjum sanctum corpus beati felicis. crjsti martyris requiescit et ubi nunc domnus ildebaldus abba] ab hac dicta domna adaleida Imperatrjs preoprdinata esse uidentur. Ego ipsa adaleida Imperatrjs filia bonememorie domni rodulfi rex et reljcta bonememorie domni ottoni Imperatorjs qui professus sum [exnacione mea lege uiuere salicha ofertris et donatris ipsjus monesterjo presens presentibus dixi. Quisquis in sanctis av uenerabilibus Locis ex suis aliquid] contullerit rebus iussa auCtori uocem. In hoc seculo centuplum accipiat Insuper et quod melius est uitam possidebit aeternam. Ideoque Ego quisupra adaleida Imperatrjs dono et ofero a[presenti die Ineodem monesterjo domni saluatorjs pro anima predicti bonemememorie domni ottoni Imperatorjs qui fuit uir meus seu item otto simiLiter I]mperatorjs qui fuit filio meo adque pro anima tercjo ottoni Imperatorjs abiatico meo seu pro anima mea meorumque parentum mercede eo ordine sicut ic subter Legitur It cortes triginta et sex [infra italicum regnum monesterjum sancti anastasii in loco et fundo olonna cum omnibus pertinenciis suis. bissione. roncaLia Marinco. Vrba felegariolo Castello debosco cum eorum pertinenciis baseregucia frixinaria riuo ceruino Centasco puzolo noue pasturiana tuliano coriano cum eius perti[nenciis Igaio ermentaria caselle bLundi cum eorum pertinenciis laco scuro deipsa curtem marinco pertinentes adquas mille mansi]s trecenti pertinere cernuntur iam nominatas alias cortes garlasco cum distriCto duo miliario in circuitu Cocaunate. Muciano Cella sancti nazarii de nouaria et ecclesia [una in ipsa ciuitate nouarie In honore sancti benedicti cum casis et omnibus rebus inipsa ciuitas positas. telamo pratum regium uicgiu]ini Montecelli grafiniana vicolongo offemingo erbarja quod sunt tres partes melaria. Moratica insuper monesterjum in honore sancte dei genitrjs uirginis marie construC[tum in loco qui dicitur ponposa et omnia quae incomaclio sunt quae intra castrum sunt quae uel extra cernuntur tam inreda] quam in quinto in cordaceruino infigariolo Zuza de ga Zuziano sariano et omnes saljnas et oliueta que uel omnia iam dicto monesterjo sancte dei genitricis marie pertinet corte quo[que que uiridarium dicitur prope porta palatina et sancti iohannis sitam et cortem quae campanea dicitur cum omnibus per[tinentibus et adiacenciis eius incoruini comitatu cortem de u(I)allj cum mansis quiquaginta et aliam cortem cortem cornino cum mansis quadraginta qui sunt in suma mansi quatuor [milia quingenti oCtuaginta et si amplius demeo iurjs rebus ab ipsas cortes et rebus pertinentibus plus inuenti fuerint] quam ut supra mensura Leguntur InIntegrum nam et aliis rebus per hanc cartam ofersionis seu pro mercede anime meae. Iure et poteState ipsius monesterjo persiSterit omnia ut diCtum est [ipsas cortes domui coltiles et cum casis et castris seu capellis siue terris uineis pratis pascuis siluis ac stalare]s rjuis ac paludibus molendinis et piscationibus et usibus aquarum et mercatis et theleneis seu distriCtis quam rjpaticjs coltis et incoltis [diuisis et indiuisis una cum finibus terminibus accessionibus et usibus aquarum aquarumque duCtibus cum omnibus iurebus abiacenciis et] pertinenciis earum rerum per loca et uocabola ab ipsas cortes et castris seu capellis et rebus pertinentibus uel aspicientibus cum prediCtos seruos et ancillas aldiones uel al[dianas exinde pertinentibus preter quod antea nam ut aliud omnia InIntegrum que autem istas cortes domui coltiles] cum prediCtis casis et castris seu capellis atque rebus omnibus ad se pertinentibus iurjs mei supra diCtas una cum acessionibus et ingressores earum seu cum superioribus et inferioribus earum rerum qualiter [ut supra Legitur cum prediCtos seruos et ancillas aldiones et aldianas IniìIntegrum ab hac die ineodem momesterjo domni saluatorjs iam diCtas] cortes domui coltiles cum prediCtis casis et castris seu capellis quam rebus omnibus siue seruis et ancillis aldiones uel aldianas ab ipsas cortes et rebus pertinentibus donare [et oferre uideor Ineo ordine sicut subter Legitur ita ut faciant exinde ipse abba et monachos ipsius monesterjo qui nunc et pro tempore ineodem] monesterjo ordinati fuerint et die noCtuque deo seruierint ad eorum usu et sumtu de prediCtas cortes domui coltiles seu casis et castris siue capellis et rebus o[mnibus et que de fruges et reditum seu censum quam inde exierit et dominus dederit siue de seruicio de prediCtos seruos et an]cillas aldiones et aldianas ad suorum usu et sumtu quicquit uoluerint sine omni mea et eredum ac pro eredumque meorum contradictione uel peticione seu pro anima prediCtorum otto[ni quondam Imperatorjs et item ottoni simiLiter Imperatorjs atque tercjo otoni Imperatorjs siue mee uel parentum meorum mercede. Insuper] quisupra adaleida Imperatrjs parte ipsius monesterjo somni saluatoris de prediCtas cortes domui coltiles adque de prediCtis casis et castris seu capellis et rebus mnibus siue de isdem seruis [et ancillis aldiones et aldianas abipsas cortes et rebus pertinentibus Legitimam facio tradita et uestituram per cultellum fest]uca notatum uuantonem et uuasonem terrae adque ramum arboris et me exinde foris expulli uuarpini et ad sasito feci et ad parte ipsius monesterio eis relinqui faciendum exinde p[ars ipsius monesterio domni saluatoris apresenti die eo ordine sicut ic subter Legitur quod uoluerit sine omni mea et eredum ac pro er]edumque meorum contradictione seu pro anime prediCto quondam ottoni et item ottoni Imperatorjs qui fuerunt uir et filio meo atque pro anima tercio domni ottoni dimiLiter Imperatorjs abiatico meo siue mea meorumque parentum [mercedem. Ita tamen ipse abba et prediCtos monachos pro anima prediCtorum dominorum ottoni et item] ottoni Imperatorjbus seu per tercium domnum otto imperator atque pro me pecatrice seu pro anime parentum meorum die noCtuque apud deum exorare dignentur et quaLiter exinde fecerint deum [omnipotentem cum omnibus sanCtis suis habeant retributores. Siquis uero quod futurum esse non cre]do di ego ipsa adaleida Imperatrjs quod absit aut nullus de eredibus ac pro eredibus meis seu quibuslibet obpositam personam anc cartam ofersionis nequandoque tentauerjmsu aut ea per quouis ingenium infrangere quesierimus tunc [inferamus parti ipsius monesterjo domni saluatoris uel ad illam partem contra quem exinde Litem intu]llerjmus multa quidem pena auro optimo uncias centum argenti ponderas mille et quod repetierjmus et uindicare non ualemus presens anC carta ofersionis dicturnis temporibus firma permaneant [atque persistat inconuulsa cum stipulacione subnixa et bergamenam cum atramentario de terra eleuaui] me paginam Iohanni notarjus sacrj palacii tradidit et scribere rogaui Inqua subter confirmans teStibusque obtulerit roborandam. ACtum Infra caStrum qui d[icitur arstena Iudiciarja alsasiense feliciter. Signum manus infrascripte adaleida Imperatrjs] qui anC cartam ofersionis fierj rogaui et ei releCta eSt. [Signum manus LuiZonis fi]lius quondam ermenfredi lege uiuente salicha eSt. [Signum] manibus amiZoni filius quondam bononi et adam filius quondam andrei seu perdeuerti filiorum sini testes. [Ebbo iudex domni] Imperatorjs rogatus subscripsi. [Adam iudex sacri pa]lacii rogatus subscripsi. [Ego quisupra iohannes notarius] sacri palacii pala scriptor uiuS carte ofersionis per data Licencia domni arjmanni Comitis iStius comitatu alsasiense poStradita compLeVi [et dedit.]

Colombo 1932, doc. 2, pp. 24-30.

Si tratta di un falso prodotto tra la fine dell'XI e l'inizio del XII secolo, contenente la concessione di Pomposa a San Salvatore di Pavia a opera di Adelaide.