Ravenna, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Pergamene, F 1983
source date: [998 April 28] [Roma] [XII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Gregorius episcopus, servus servorum Dei, Gerberto sancte Rauennatis ecclesie archiepiscopo ac nostro spirituali filio et per te in eandem ecclesiam cunctisque successoribus tuis archiepiscopi in perpetuum. Quoniam apostolice sedis benivolencie et antique sedis consuetudinis zelo provocati fraternitatem tuam Rauennati ecclesie prefecimus, insignia presulum eiusdem ecclesie dignum duximus dibi conferenda cum usu pallii, quo uti debebis certis temporibus certisque modis, sicut antecessores tuos usus fuisse cognoscis. Hoc te nihilominus admonentes, ut sicut a nobis huius decoris usum ac sacerdotalis oficii honorem accepisse te gaudes, ita eciam morum atque actuum probitate susceptum in Christo sacerdotium adornare contendas. Sic enim alterno eris decore conspicuus, si cum abitu corporis mentis quoque bona concordant, ut foris compositus, intus autem directus, Deo cum profeta vere dicere possis: Provideo Deo in conspectu meo semper, ut sit a dextris mihi, ne unquam commovear. Ut autem caritate in nobis fundatam dulcedimen recognoscas, ex gratuita largitate nostra post mortem Adeleidis imperatricis auguste donamus tibi tueque ecclesie districtum Rauennatis urbis, ripam integram, monetam, teloneum, mercatum, muros et omnes portas civitatis. Si vero alia privilegia aliquibus facta apparuerint sancte ecclesie obnoxia et huic nostro privilegio contraria, auctoritate Dei et sancti Petri ad nihilum redenda illa diiudicamus et oc, quod facimus, stabilimus et intactum permanendum iubemus. Donamus tibi tueque ecclesie sancte Comaclensem comitatum post mortem Adeleidis imperatricis auguste, ut tu tuaque sancta ecclesia tuique successores illum cum omnibus inibi pertinentibus libere teneant et ordinent in perpetuum. Et quod bene factum est, ut bene reservamus et in melius corroboremus, privilegium, quod tuo predecessori Johanni cum Monteferetrana et Ceruiense ecclesiis et cum omnibus, que sibi largiti sumus ex nostra benivolencia tibi tueque sancte Rauennati ecclesie tuisque successoribus confirmamus et incorupta semper esse decernimusm id est monasterium sancti Tome apostoli et sancte Eufimie martiris cum omni integritate eorum et cum omnibus possessionibus et rebus eorum, cultis et incultis, tam in civitate Ariminensi positis quam extra, scilicet in comitatibus Pensariensi , Ariminensi et Monteferetrano collocatis, que omnia per centum iam curricula annorum vestra ecclesia et vestri antecessores tenuerunt et vos Deo gratia tenetis quiete, id est castellum quod vocatur Ligabicci cum omni pertinencia sua et curte de sancto Ermete cum predicta ecclesia et cum casalibus et appendicibus suis, scilicet et castellum quod vocatur Galiola cum omni pertinencia sua necnon et castrum quod vocatur Granariolo cum omnibus rebus et possessionibus omnibus suis et castellum quod vocatur Montecorbino cum omni integritate sua necnon et integrum castellum quod vocatur Crucis cum omnibus rebus et possessionibus omnis suis. Et ut paternitas bonitatis nostre filiacionem tue devocionis summo affectu et affluenter in Christo enutriat, auctoritate Dei omnipotentis et sancti Petri principis apostolorum hoc nostro privilegio preceptum de Regiense episcopatu cum omnibus sibi adiacenciis a venerabili Ottone augusto tibi tueque ecclesie tuisque successoribus attributum confirmamus, stabilimus et inconvulsum permanendum precipimus, ut teneas, defendas, regas et ad Dei onorem tam tui successores libere ordinetis. Confirmamus eciam tibi tueque ecclesie in perpetuum, donamus Cesenam cum omnibus sibi pertinentibus et potestate apostolica iubemus, ut de subtus strata usque ad mare nullus audeat districtum aut venacionem ullam exercere, nisi cui tu aut tui successores iusserint, set absque omnium ominum inquietudine ad onorem et utilitatem tuam potestative omnia ibi facias atque precipias. Omnia eciam privilegia iam pridem a predecessoribus nostris tue ecclesie conlata omniaque precepta aut a regibus aut imperatoribus pro Dei respectu attributa hoc nostro privilegio in volutante Dei et auctoritate sancti Petri confirmamus, corroboramus et in eternum valere volumus et precipimus. Si quis igitur contra ec, que per oc nostrum privilegium pie et firmiter disposita sunt, temerario ausu ire temptaverit, sciat se auctoritate beati Petri principis apostolorum, cuius inmerito vice agimus, anathematis vinculo innodatum et cum diabolo et Juda traditore eterni supplicii incendio concremandum sicque inremediabiliter involvendum, ne unquam a nexibus anathematis sit absolutus. At vero qui observator in omnibus extiterit, custodiens huius nostri apostolici constituti auctoritatem ad cultum Dei nostri respicientem, benediccionis graciam a misericordiosissimo Deo nostro multipliciter consequatur et vite eterne particeps efficiatur. Scriptum per manum Petri notarii et scriniarii sancte Romane ecclesie in mense Aprili et indiccione XI. Bene valete! Datum IIII. kalendas Mai per manum Johannis episcopi sancte Albanensis ecclesie et bibliothecarii sancte apostolice sedis anno pontificatus domni Gregorii, summi pontificis et universalis V. pape, in sacratissima sede beati Petri apostoli anno secundo, imperante domno Otone III., a Deo coronato mango et pacifico imperatore, anno secundo, in mense et indiccione suprascripta undecima.

Papsturkunden, doc. 354, pp. 689-692.

Gregorio V stabilisce che, dopo la morte di Adelaide, il comitato di Comacchio passi alla chiesa di Ravenna.