Ravenna, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Pergamene, I 4421
source date: [1034 June 25] [Stornatianus]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini, temporibus domni Benedicti summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede sitque imperante domno Conrado piissimo perpetuo augusto imperatore in Italia vero anno octavo, die viessimoquinto mensis iunii, indicone secunda, in loco qui dicitur Stornatianus, in tentorio domni Gebeardi sacratissimi Ravennatis predestinante Deo archiepiscopi. Dum adessent quidem optimi atque honestissimi nec non bone opinionis et laudabilis fame viri quorum nomina hec sunt, idest: domnus Lambertus per Domini misericordiam monasterii Sancti Apollenaris quod vocatur ad Classem abbas et Vuido Dei gratia monachus, et dudum monasterii Sancte Marie quod vocatur ad Pomposiam abbas, et Bonifacius comes et Ugo comes quondam Ubaldi comitis filius atque Petrus inclitus dux et Iohannes dux nobiles et Tedbaldus Deo annuente illustris vir vice dominus et me presene Rodulfo Ravennate Christi misericordiam tabellione et aliis. In nostra predictorum presencia refutavit Ugo nobilissimus comes Bononiensis per virgam quam manibus detinebat domno Gebeardo reverentissimo predicto archiepiscopo sueque Ravennati ecclesie et suis successoribus imperpetuum comitatum integrum Faventinum cum omnibus angariis atque portaticis seu ripaticis sive fodris nec non publicis funcionibus atque tolloneis omnibus ad prefatum comitatum Faventinum pertinentibus vel subviccentibus. Et tunc iam dictus domnus Gebeardus predicte ecclesie archipresul hec ita accipiens et illico investivit prenotatum Ugonem comitem Bononiensem de medietate iam nominati comitatus Faventini cum omnibus ad ipsam medietatem pertinentibus in beneficio. Hoc factum est sub die menseque et indicione decunda suprascripta. Petrus dux in ac refutacione subscripsi. Iohannes dux in hac refutacione ut supra legitur interfui et subscripsi. Tedbaldus illustris vir in hac refutacione subscripsi vice dominus. Ego Ravennas Rodulfus tabellio huius refutacionis scriptor post roboracionem complevi, asolvi.

Ronchini, Carte XI secolo, doc. 157, pp. 138-140.