Città del Vaticano (MGH DD H IV, n. 102)
source date: [1063 June 24] [Allstedt (DE)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Henricus divina favente clementia rex. Si locis divino cultui mancipatis regali iuvamine proficimus, divina remuneratione id nobis recompensandum vere scimus. Cunctis igitur deo nobisque nunc et in posterum militantibus pateat, nos pro nostrae animae futura recompensatione et interventu fidelium nostrorum Annonis Coloniensis archiepiscopi ceterorumque episcoporum ducum marchionum atque comitum confirmasse et penitus iure perpetuo corroborasse sanctae Ravenati aecclesiae cui vocabulum est agia Anastasis et domno Heinrico eiusdem aecclesiae venerabili archiepiscopo suisque successoribus omnes res mobiles et inmobiles seu et quaecumque ab antecessoribus nostris regibus et imperatoribus nec non Romane sedis apostolicis predicte Ravenati aecclesie suisque presulibus preceptali institutione seu confirmatione sunt attributa, siquidem episcopatus monasteria aecclesias civitates et castella famulos et famulas, comitatum etiam Feretranum cum episcopatu suo et cum monasterio sancti Salvatoris in ipso comitatu posito, comitatum Cesenatem cum castro vetere et novo et turribus ac omnibus sibi pertinentibus, comitatum Ficoclensem cum episcopatu suo et ripa, episcopatum Regiensem cum dono et consecratione, sicut Otto noster antecessor imperator stabili manu constituit, simulque comitatum Decimanum, comitatum Trauersarie, comitatum Immolensem, comitatum Cunnaclensem cum ripa et piscariis suis, comitatum Ferrarie cum ripa et piscariis suis nec non districtum Rauenne cum portis ripa et portubus muris publicaliis et omnibus teloneis et moneta publica, quam hinc inantea ibi fieri precepimus sub potestate prefate aecclesie eiusque presulum. Concedimus etiam omnem potestatem in omnibus infra et extra civitatem Ravennam, sicut nostri antecessores reges et imperatores antea constituerunt, massam quoque quae vocatur Fiscalia cum Cornu ceruino, monasterium sanctae Marie in Ponposa cum omnibus rebus et pertinentiis suis, portum Uolane integriter cum piscariis suis et omni litore maris et portubus [u]s[que a]d portum Ceruie et usque ad fluvium [Pu]nctarii. Simulque donamus iuxta au[ctoritate]m nostrorum antecessorum imperatorum abba[t]iam sancte Mariae positam in loco B[an]g[a]r[itiae] cum dono et consecratione abbatum et cum omnibus pertinentiis suis inter Padum et At[is]am fluvios sitis in territorio Adriensi et Ferrariensi et ubicumque sint vel invente fuerint eiusdem abbatie proprietates. Preterea confirmamus monasterium sancti Hilarii in Caligata cum omni districto et placito suo, castellis et curtibus et pertinentiis suis, monosteria sancti Thome apostoli et sancte Evfemie infra civitatem Arrimini cum omnibus pertinentiis suis seu omnes res, quas diaconus Petrus filius Martini ducis Rauenati aecclesie contulit, et omnia, que Ingelrada tenuit comitissa a mari Adriano [u]sque ad Alpes, a fluvio Reni usque Potentiam, sicut maximus Otto imperator in placito per legem investivit Petrum Rauenatem archiepiscopum suamque aecclesiam, itemque omnia, quae Lantbertus comes cum uxore vel filiis habuit a mari usque ad Alpes et a Reno usque Folium, sicut precessor noster tercius Otto cesar sepe dictae pro eorum culpis donavit aecclesie, nominatim vero comitatus Bobii, Foriliuii et Foripupulii cum civitatibus et districtibus eorum et omnibus eisdem pertinentibus. Haec omnia confirmamus stabilique gradu corroboramus ipsi aecclesiae, omnia quae antiquitus vel noviter tenuit vel tenet sive ei pertinet in tota marchia Camerini per diversos comitatus et territoria, videlicet Auximanum, Anconitanum, Senogalliensem et Fani aliosque comitatus et nominatim ea omnia, quae predictus domnus Heinricus archiepiscopus ad iura ipsius aecclesie revocavit, massam scilicet Aframanam que vocatur Auximana , in qua est castrum Huboldi quod nunc vocatur Gebehardi, castellum Ofanie et massam Rovssiani, massam Merolanam que vocatur de Senegallia, curtem Montonis, massam Victoriadam et massam Salam, terram Fani, castrum Tuderiani, territorium Pupiliense. Haec omnia cum omnibus rebus possessionibus et pertinentiis suis emissa nostra preceptione atque regali edicto prenominatam aecclesiam habere firmiterque tenere precipimus. Si quis igitur huius nostrae preceptionis violator extiterit, sciat se compositurum mille libras auri purissimi, medietatem camere nostrae et medietatem predictae aecclesiae. Quod ut verius credatur et ab omnibus diligentius observetur, hanc cartam inde conscribi manuque propria corroborantes sigilli nostri inpressione iussimus insigniri. Signum domni Heinrici quarti regis. (M.) Wigbertus cancellarius vice Annonis archicancellarii recognovi. Data est VIII kal. iulii anno dominicae incarnationis millesimo LXIII, indictione I, anno ordinationis domni Heinrici quarti regis VIII, regni vero VI; actum Altstet; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD H IV, pp. 133-135, n. 102.

Enrico IV conferma Pomposa alla Chiesa di Ravenna, forse sulla base del diploma di Corrado II, pervenuto solo in forma di regesto (MGH DD Ko II, n. 219). L'investitura della massa Ausimana e del castello di Ubaldo, nel territorio di Osimo, in favore della Chiesa ravennate è contenuta in Ronchini Carte XI secolo, pp. 36-37, n. 112.