Montecassino, Archivio Abbaziale (MGH DD H IV, pp. 230-231, n. 177)
source date: [1066 March 11] [Rheinbach]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Heinricus divina favente clementia rex. Si circa sanctorum loca beneficia condigna inpendimus, hoc nostram regalem maiestatem concedere credimus, insuper et eterna premia nos inde adipisci confidimus. Quapropter omnium Christi nostrorumque fidelium universitatem scire volumus, qualiter nos per interventum dilectissimi nobis Annonis Coloniensis archiepiscopi nec non ceterorum familiarium nostrorum abbaciam sancte Marie in Pomposia de antecessore nostro imperatore Ottone a Friderico Rauennatis ecclesie archiepiscopo iuxta utriusque placitum ad regalis subiectionem proprietatis concambitam ac postea ab Heinrico nostro altero antecessore corroboratam et ab Hvgone marchione magnifice ditatam et in nos successione regni et legali iure hereditatam et ad nostre dominationis manus receptam cum omnibus suis pertinentiis, quicquid videlicet predicta abbacia per aliquod munimen cartarum vel traditionum retinet vel eidem pertinet ab ecclesia Romana et Rauennate aut ab aliqua alia, seu etiam quicquid iure proprietatis detinet aut acquirere in futuro potuerit, id est totam insulam integram a primo latere Pado percurrente in mare, secundo latere litus maris, tertio latere Gauro; et piscaria que vocatur Uolana cum portu integro a rivo Badarino usque in mare et massam que dicitur Lacus Sanctus cum piscaria que vocatur Lidini, a primo latere fundo qui dicitur Grecole et fundo qui dicitur Colbea Ceruina et fluvius qui dicitur Cesi et canale qui dicitur Curlo, a secundo valle que dicitur Farulle et fluvio qui vocatur Conca Agathe descendente in Gaurum, a tercio latere ipso Gauro, a qurto Pado percurrente; insuper curtem unam integram que vocatur Hustulatus cum plebe sua et aliam que dicitur Baoria et curtem aliam que vocatur Ultra Canale cum omnibus ad monasterium sancte Marie in xenodochio pertinentibus, et cum omnibus, que predicte abbatie Hugo marchio filius Uberti dedit, quicquid etiam habet aut acquirere potest infra Padum et Atesin fluvium vel infra Padum et Sandalum et quantacumque in apostolice sedis privilegio releguntur, verum etiam queque habet aut acquirere potest in civitate Rauenna in comitatu Comacliense et Gauellense et Ferariense et Bononiense et Mutinense et Cornoliense et Fauentino et Liuiense et Pupiliense et Cesenate et in ceteris prope vel longe iacentibus comitatibus cum omni utilitate, que vel nominari vel scribi potest, ab omni subiectione archiepiscoporum excutimus, ut regalis in perpetuum sit nulli dominantium persone subiecta. Sintque monachi eius ab omni secularis servicii infestatione securi et ab omni angaria cum suis hominibus remoti; qui de suis qualem voluerint abbatem eligant ab episcopo Comacliensi consecrandum, qui, si sibi pro pecunia vel aliqua potestate molestus esse voluerit, veniat ad archiepiscopum Rauennatem ab eo benedicendus, et si in hoc istud quod in primo invenerit, ad qualemcunque episcopum voluerit causa consecrationis properet. Si quis autem hoc preceptum infringerit, componat ducentas libras auri cocti, medietatem kamere nostre et medietatem prelibato monasterio. Quod ut verius credatur, hanc regalem paginam manu propria roboratam sigillari iussimus. Signum domni Heinrici (M.) quarti regis. (SI. D.) Sigehardus cancellarius vice Sigefridi archicancellarii recognovi. Data V id. mar. anno dominice incarnationis MLXVI, indictione IIII, anno autem ordinationis domni Heinrici quarti regis XIII, regni vero X; actum Reginbach; feliciter in dei nomine amen.

MGH DD H IV, pp. 230-231, n. 177.

Enrico IV prende sotto la sua protezione il monastero di Pomposa e ne conferma i beni e la libera elezione dell’abate.