Modena, Archivio di Stato (MGH DD H IV, pp. 606-608, n. 450)
source date: [1095 October 7] [Garda (Verona)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Heinricus divina favente clementia tertius Romanorum imperator augustus. Si circa sanctorum loca benefitia condigna impendimus, hoc nostram imperialem maiestatem condecere credimus, insuper et aeterna premia nos inde adipisci confidimus. Quapropter omnium Christi nostrorumque fidelium universitatem scire volumus, qualiter nos ob amorem Christi et eius genitricis virginis Marie ac per interventum Withrici Placentini episcopi et marchionis Warnerii nobis dilectissimi atque fidelissimi nobis marchionis Burchardi ceterorumque fidelium nostrorum abbatiam sancte Marie in Pomposia ab antecessore nostro imperatore Ottone a Federico Rauennatis aecclesiae archiepiscopo iuxta utriusque placitum ad imperialis subiectionem proprietatis concambiatam ac postea ab Heinrico nostro altero antecessore corroboratam et ab Ugone marchione magnifice ditatam et per avum nostrum Chonradum imperatorem boneque memoriae genitorem nostrum imperatorem Heinricum successione imperii et legali iure hereditatam, dehinc eodem iure ad nostre dominationis manum receptam cum omnibus suis pertinentiis, quicquid videlicet predicta abbatia per aliquod munimen cartarum vel traditionum detinet vel eidem pertinet ab ecclesia Romana et Rauennate aut ab aliqua alia seu etiam quicquid iure proprietatis detinet aut acquirere in futuro potuerit, id est totam insulam integram a primo latere Pado percurrente in mare, a secundo latere litus maris, a tertio vero latere Gauro; et piscariam que vocatur Uolana cum portu integro a rivo Badarino ex utrisque partibus usque in mare et massam que dicitur Lacus sanctus cum lateribus suis et cum pischaria que vocatur Tidin[i], a primo latere fundo qui vocatur Grecule et fundo qui vocatur Corna Ceruina et fluvio qui vocatur Cisi et canale qui vocatur Curlo, a secundo latere valle que vocatur Farulle et fluvio qui vocatur Conca Agathe descendente in Gaurum, a tertio latere ipso Gauro, a quarto vero Pado percurrente; insuper curtem unam integram que vocatur Hustolatus cum plebe sua et aliam que vocatur Baoria et curtem aliam quae vocatur Ultra canalem cum omnibus ad monasterium sancte Mariae in xenodochio pertinentibus et cum omnibus, quae predicte abbatie Ugo marchio filius Huberti dedit, quicquid etiam habet aut acquirere poterit infra Padum et Atesim fluvium vel infra Padum et Sandalum et quantacumque in apostolice sedis privilegio releguntur, verum etiam queque habet aut acquirere poterit in civitate Rauenna et infra totum comitatum Comiaclensem et Gauellensem et Ferariensem et Mutinensem et Bononiensem et Corneliensem et Fauentinum et Liuiensem et Popiliensem et Cesenatem et Montemferetranum et Ariminensem et Pensauriensem et Fanensem et Urbinatem et Castellanum et Perusinum et in omnibus quoque locis cum areis edificiis castris capellis silvis pratis pascuis paludibus salictis olivetis vineis montibus vallibus planitiebus aquis aquarumque decursibus piscationibus venationibus salinis et cum omni utilitate, que vel nominari vel scribi potest, ab omni subiectione archiepiscoporum Rauennatum excutimus, ut regalis in perpetuum sit nullis dominantium personis subiecta. Sintque monachi eius ab omni secularis servitii infestatione securi et ab omni angaria sive fodro tam nostro quamque missorum nostrorum seu omnium secularium potestatum cum suis hominibus remoti; qui de suis, qualem voluerint, abbatem eligant ab episcopo Comiaclense consecrandum, qui, si sibi pro pecunia vel aliqua humana potestate molestus esse voluerit, veniat ad archiepiscopum Rauennatem ab eo benedicendus; et si hoc in isto quod in illo invenerit, ad qualemcumque episcopum voluerit causa consecrationis properet. Si quis autem hoc preceptum imperiale nostrum infringere presumpserit, componat ducentas libras auri cocti, medietatem camere nostre et medietatem prelibate abbatie. Quod ut verius credatur, hanc imperialem paginam manu propria roboratam sigillari iussimus. Signum domni Heinrici tercii (M.) Romanorum invictissimi imperatoris augusti. Herimannus Coloniensis archiepiscopus et archicancellarius recognovit. Raginaldus subcancellarius scripsi. Data non. octubris anno dominice+ incarnationis MLXXXXV, indictione IIII, anno autem ordinationis domni Heinrici tertii imperatoris XLI, regni vero XXXIIII, imperii vero XI; actum Garde; feliciter in dei nomine amen. (B. D.)

MGH DD H IV, pp. 606-608, n. 450.

Enrico IV conferma a Pomposa i diritti, le dipendenze, la libera elezione dell'abate e prende il monastero sotto la sua tutela. Documento esemplato su MGH DD H III, 193.