Firenze, Biblioteca Nazionale, Guilielmus Valla Rhegiensis Italiae Exarchatus, f. 330
source date: [999 December 19] [Ravenna] [XVII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis amen. Otto divina favente clementia Romanorum imperator semper augustus. Si locis divino cultui mancipatis proprietates et legum instituta augere defendere et confirmare studuerimus, id non solum humana laude predicandum, verum etiam divina remuneratione nobis recompensandum credimus et vere scimus. Quapropter agnoscant omnes fideles nostri presentes atque futuri, qualiter nos pro dei omnipotentis amore animaeque nostre absolutione nec non interventu et petitione domini Leonis sanctae Rauennatis ecclesiae venerabilis archiepiscopi suae sanctae sedi per hanc nostram preceptalem paginam, sicut iam antea fecimus, confirmamus et firmissime corroboramus omnes illi pertinentes episcopatus monasteria ecclesias civitates et castella ac omnes res quae unquam per chartas antiquas privilegia atque precepta ad eandem sacrosanctam Rauennatem ecclesiam pertinuerunt, insuper ea quae in nostri diadematis temporibus vel antea a Iohanne papa ad ipsam ecclesiam sunt oblata et perpetualiter donata et a nobis confirmata, videlicet comitatum Ferretranum cum episcopatu suo et cum monasterio sancti Salvatoris in ipso comitatu posito, comitatum Cesenatensem cum castro vetere et novo ac turribus et omnibus sibi pertinentibus, comitatum Ficoclensem cum episcopatu suo et ripa, episcopatum Rhegiensem cum dono et consecratione, sicut ipsi ecclesiae per preceptum nostrum dedimus et tradidimus, simulque comitatum Decemanum, [comitatum Trauersarie], comitatum Imolensem, comitatum Comaclensem cum ripa et piscariis suis, [comitatum Ferrarie cum ripa et piscariis suis] nec non districtum Rauennae cum portis ripa et portubus muris publicaliis omnibus teloneis et moneta et omnem potestatem in omnibus infra et extra civitatem Rauennae, massam quae vocatur Fiscalia cum Corna ceruina, monasterium sanctae Mariae in Pomposa, monasterium sancti Hilarii in Gallicata cum omni districtu placitoque suo, portum Volanae cum piscariis suis usque ad portum Ceruiam, monasterium sancti Thomae apostoli et sanctae Euphemiae infra civitatem Ariminensem cum omnibus pertinentiis eorum seu omnes res quas Petrus diaconus filius Martini ducis per cartulam donationis in sanctam Rauennatem ecclesiam tradidit, et quascunque Ingelrada comitissa detinuit, sicut avus noster in placito Petro Rauennati archiepiscopo legaliter investivit itemque res et possessiones quas Lambertus cum uxore et filiis suis habuit a mari usque ad Alpes, a fluvio Rheno usque ad Foliam, sicut nos prefatae ecclesiae olim tradidimus, insuper addimus et concedimus eidem sanctae Rauennatum ecclesiae comitatum Bobiensem, comitatum Foroliuiensem, comitatum Foropompiliensem cum civitatibus atque districtu earum et omnibus ad eosdem pertinentibus, sicut Gilberto antea eiusdem sanctae Rauennatis archiepiscopo et nunc apostolicae sedis pontifici constituto diebus vitae suae tantummodo largiti sumus, quia inimici rei publicae et sanctae Rauennati ecclesiae aperte facti sunt -- atque hec omnia in omnibus, sicut iam confirmavimus et olim confirmata fuerunt, prefato Leoni archiepiscopo et suis successoribus stabilimus. Unde imperiali statuimus edicto ut, si aliquis dux marchio comes vicecomes seu ulla imperii nostri magna parvaque persona eandem Rauennatem ecclesiam de omnibus predictis molestare inquietare aut disvestire tentaverit, mille libras auri optimi compositurum se sapiat, medietatem camerae nostrae et medietatem prescripto archiepiscopo suisque successoribus. Quod ut verius credatur et diligentius ab omnibus observetur, hanc paginam propriis manibus roborantes sigilli nostri impressione inferius insigniri precepimus. Signum domni Ottonis invictissimi imperatoris augusti. Herembertus cancellarius vice Petri episcopi et archicancellarii recognovit. Data XIIII. calen. ianuarii anno dominicae incarnationis DCCCCXCIX, indictione XIII, anno vero Ottonis III. regnantis XVI, imperii IV; actum Rauenne; feliciter.

MGH DD O IIII, n. 341, pp. 770-772.

Ottone III conferma Pomposa alla chiesa di Ravenna.