Paris, Bibliothèque Nationale, Ms. lat. nouv. acqu. 2573 n. 38, n. 39, n. 40
source date: [1160 April 16] [Lodi] [XII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Fredericus divina favente clemencia Romanorum imperator et semper augustus. Ratio exigit et imperiali congruere videtur honori, ut affectuosa et preclara obsequia fidelium nostrorum bene merencium de nobis pre oculis et manibus memoriter habeamus et iuxta imperialem magnificenciam dignum favorem, dignam gratiam dignamque retribucionem eis ita rependamus, ut aliorum studia et voluntates ad serviendum devotius imperio alacrius excitemus. Eapropter universorum imperii nostri fidelium tam futura quam presens etas cognoscat, qualiter dilectus princeps noster Guido venerabilis sancte Rauennatis ecclesie archiepiscopus adhuc sub primordio nove electionis sue nostre maiestatis presenciam humiliter adierit et tam pro investitura Rauennatis archiepiscopatus quam pro confirmacione privilegiorum suorum pia devocione et fideli studio nobis preces porrexerit. Cuius sedule peticioni nos ex consueta imperiali clemencia benigne annuentes auctoritate nostra ei et ecclesie sue confirmamus et firmissime roboramus omnes illic pertinentes episcopatus, monasteria, ecclesias, civitates et castella ac omnes res, que umquam per cartas antiquas, privilegia atque precepta ad eandem sacrosanctam Rauennatem ecclesiam iuste et racionabiliter pertinuerunt, videlicet comitatum Cesenatem cum castro vetere et novo et turribus ac omnibus sibi iuste pertinentibus, cum districto et honore, castrum Riuersani cum omnibus pertinenciis suis, comitatum Ficoclensem cum episcopatu suo et ripa, comitatum Bobii, comitatum Foroponpilii cum districto suo et castrum novum cum corte et pertinenciis suis et comitatum Foroliuii cum districtu suo et civitatibus eorum et cum omnibus ad eosdem pertinentibus. Monasterium sancti Illari in Galiata cum districtu et placito suo, monasterium sancti Thome apostoli et sancte Euphemie infra civitatem Ariminensem cum omnibus pertinenciis eorum et omnes res, quas diaconus Petrus filius Martini ducis per cartulam donacionis in sanctam Rauennatem ecclesiam tradidit et quascumque Englerata comitissa detinuit, sicut imperator Otto Petro Rauennati archiepiscopo confirmavit. Item res et possessiones, quas Lambertus cum uxore et filliis suis habuit a mari usque ad alpes, a fluvio Reno usque ad Foliam. Confirmamus eciam predicto archiepiscopo Guidoni et eius ecclesie districtum Rauenne cum portis, ripis et portubus, muris, publicariis, omnibus theloneis, moneta et omnem potestatem in omnibus infra et extra civitatem Rauenne exceptis illis nostris regalibus cum districto, quorum custodiam homo et missus noster, qui in eadem civitate manere consuevit, in feudo a nobis habere dignoscitur, exceptis eciam illis feudis, quibus homines nostri ab imperio investiti sunt ex antiquo et novo. Confirmamus quoque predicte Rauennati ecclesie comitatum Comaclensem cum ripa et piscariis suis, portum Volane cum piscariis suis usque ad portum Ceruie, comitatum Trauersarie, comitatum Decimanum, monasterium sancte Marie in Ponposa, comitatum Argente cum Pado et ripis et paludibus a principio comitatus Argente usque Rauennam. Statuimus eciam, ut omnium naves transeuncium per Argentam tantum solvant, quantum et Cremonensium exceptis illis, quorum naves nichil debent solvere. Confirmamus eciam massam, que vocatur Fiscalia, cum Corna Ceruina et quecumque iuste possidet infra comitatum Ferariensem. Adicientes eciam concedimus sancte Rauennati ecclesie, ut nulla preteriti temporis prescripcio ab hac nostre concessionis die retro eidem ecclesie obici possit et deinceps possessiones eiusdem ecclesie vel monasteriorum suorum ad ecclesiam Rauennatem pertinentium non nisi spacio centum annorum conscribantur. Ceterum predicto archiepiscopo concedimus facultatem rescindendi contractus iniustos et ecclesie sue damnosos, ipsique archiepiscopo ne iuramentum calumnie prestet vel aliquis pro persona archiepiscopi, quamdiu vixerit, remittimus. Quicumque autem huius nostri precepti violator seu transgressor esse presumpserit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, dimidium camere nostre et dimidium predicto archiepiscopo sueque ecclesie. Hec igitur omnia supradicta Rauennati ecclesie auctoritate nostra confirmamus salva per omnia imperiali iusticia. Huius confirmacionis testes sunt: Rambertus Fauentinus episcopus, Albericus Regiensis episcopus, Albericus Laudensis episcopus, Berardus cardinalis Rauennatis ecclesie, presbyter Rolandus et Rufus cantores Rauennatis ecclesie, Albericus abbas sancti Vitalis, Fredericus puer dux Sueuorum filius bone memorie regis Conradi, Ermannus marchio Ueronensis, dux de Carentana, Otto comes palatinus cum fratribus suis, comes Emmicho, comes Albertus, Gotofredus burcravius de Nurenberge, comes Conradus filius comitis Rabodonis, comes Lantelinus de Crema, Marchoaldus de Gomb(ach), Petrus dux, Petrus Trauersarius et Conradus Rauennates capitanei, Vgo de Pepucio capitaneus de Galesese, Rainucius de Scorzo Realis, Petrus Saluaticus, Amarisius de Rauenna, Saltesanus, Farulfus Fauentinus, Salianus et Cistarella et alii plures. Signum domni Frederici Romanorum imperatoris invictissimi. (M.) Ego Vlricus sacri palacii imperialis cancellarius recognovi. Acta sunt hec anno dominice incarnationis MCLX, indictione VIII, regnante domino Frederico Romanorum imperatore victoriosissimo, anno regni eius octavo, imperii vero V; feliciter amen; dat. Laude XVI kal. madii.

MGH DD F I/2, n. 315.

Federico I conferma alla Chiesa di Ravenna tutti i diritti e i beni, tra cui l’abbazia di Pomposa.