Modena, Archivio di Stato, Archivio Segreto Estense, Casa e Stato, Controversie di Stato, Comacchio, b. 529
source date: [1164 January 8] [Faenza (Ravenna)] [1325]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Federicus divina favente clementia Romanorum imperator augustus. Iustitia exigit et ratio suadet, ut piis fidelium votis et iustis eorum precibus aures nostre serenitatis accomodemus, illorum precipue, quorum sinceritatem honestam et fidelitatem preclaram circa honorem imperii multis servitiorum exhibitionibus clarescere cognovimus. Eapropter cognoscant universi fideles imperii per Ytaliam constituti presentes et futuri, quod nos eterne retributionis intuitu et pro nostra omniumque antecessorum nostrorum salute sancte Comaclensi eclesie in honorem beati martiris Cassiani consecrate ex nostra imperiali clementia hanc gratiam concedimus et indulgemus, quod Leonem venerabilem episcopum Comaclensem et omnes res et pertinentias, quascunque ipsa eclesia Comaclensis inpresentiarum iuste habet et tenet vel in futurum deo iuvante rationabiliter aquirere poterit, sub nostram imperialem protectionem ac deffensionem suscipimus ipsaque bona et possessiones, sicut in privilegio piissimi imperatoris Ottonis continentur et quemadmodum in sequentibus ordinabitur annotate sunt, eidem episcopo et eclesie sue coroboramus, videlicet quicquid habent in comitatu Comaclensi et Ferariensi nec non Gavellensi atque in civitate Ravena et in portu, qui dicitur Primario, usque ad portum Volanam et ipsum portum Volanam, omnes etiam aquas et paludes et piscarias cunctasque muclas salinarias et omnes silvas, insuper domus suas lapideas in Ravena, et quicquid iuste et rationabiliter habet in monasterio Pomposiano et in monasterio, quod dicitur Abyone, insuper lacum integrum, qui Sanctus vocatur , cum plebe, que sancti Martini vocatur in Lanterculo, cum omnibus suis pertinentiis, que extenditur usque ad medium Gaurum, et quicquid habet in massa, que dicitur Dommorum, in Rete et in Cornocervino et fossa, que dicitur Tidini, et Medelanam et Lentolanam, preterea massam integram, que vocatur Popli, cum omni districtione sua et quicquid iure et legitime habet in massa, que dicitur Fiscalia, et ambos Campolongos et Eliam et Argelem de Quinta cum piscariis et molendinis et ceteris pertinentiis, insuper locum integrum, qui dicitur Martinelli, et piscariam integram, que vocatur Sculatius, ceteras quoque omnes res et pertinentias et familias sui iuris tam infra dicto comitatus quam et per diversa loca coniacentes cum salinis, piscariis, silvis, montibus, planiciebus, vallibus, promtuariis, pascuis, salariis, pratis, silvis, domibus, molendinis, aquis aquarumque decursibus, cultis et incultis, cum clericis, monacis et ceteris ministris Christi, colonos etiam et servos et ancillas liberos et liberas nec non manumissos libertate donatos et omnia ei iure pertinentia supra dicto episcopo Comaclensi Leoni et eius eclesie benigne concedimus et auctoritate nostra confirmamus salva per omnia imperiali iustitia. Concedimus etiam eidem episcopo et eclesie Comaclensi, ut si pro aliquo incendio seu vastatione vel quovis ingenio ipsa eclesia suas perdiderit firmitates, nulla exinde sit ei culpa perdendi, si per duos aut tres testes vel inquisitores veritatis sibi iurari fecerit. Statuentes itaque nostro imperiali edicto precipimus, ut nullus archiepiscopus, non episcopus nec dux vel marchio, non comes vel vicecomes, nulla civitas, nulla potestas, nulla persona magna vel parva predictum episcopum Comaclensem Leonem vel eius eclesiam de predictis bonis et possessionibus aliquo modo gravare vel molestare seu disvestire audeat vel suos homines in angaria ducere vel per exactionem thelonei inquietare presumat. Si quis autem contra hoc preceptum nostrum eis aliquod facere atemptaverit, sciat se compositurum pro pena centum libras auri optimi, medietatem fisco nostro et medietatem prefato episcopo et eius eclesie. Huius rei testes sunt: Albertus Tridentinus episcopus, Rudolfus Ymolensis episcopus, Rambertus Faventinus episcopus, Hermannus Herfeldensis abas, magister Ioannes, Conradus de Balmhusen et alii quam plures. Signum domini Federici Romanorum imperatoris invictissimi. Ego Cristianus cancellarius vice Rainaldi Coloniensis archiepiscopi et Ytalie archicancellarii recognovi. Acta sunt hec anno dominice incarnationis MoCoLXoIIIIo, indictione XIIa, regnante domino Federico Romanorum imperatore gloriosissimo, anno regni eius XIo, imperii vero octavo; datum apud Faventiam sexto idus ianuarii.

MGH DD F I/2, n. 425.

Federico I prende sotto la tutela imperiale l'episcopio di Comacchio con tutte le sue pertinenze, tra cui l'abbazia di Pomposa.