Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Atti privati (Drei, Le carte III/2, pp. 510-511, n. 677)
source date: [1190 July 26] [Piacenza]
edition published: 2020
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die iovis, VII kal. agusti, in claustro Sancti Sisti. Ercarius Ferrarius et Robertus filii quondam Roberti Ferrarii atque Iohannes et Gerardus Obertus atque Bernardus Ferrarius inter se consentientes fecerunt finem et datum domino Gandulfo abbati Sancti Sisti de XXV iugeris terre posite ad Cotreviam que ab eodem monesterio tenebant. Gerardus vero et Obertus Iohannes et Bernardus fecerunt hanc finem quia receperunt cambium de feudo eorum comuni quod tenent a dominis de Arcellis, nominatim pro his XXV iugeris ab Ercario et Roberto Ferrario. Et pro hac fine Ercarius et Robertus acceperunt a domino Gandulfo CXVI libras Placentinas. Actum cum stipulatione anno MCXC, indictione VIII. Testes: Obertus filius domini Oberti de Porta, magister Petrus de Castro Arquato, Pelegrinus de Marracio, Carpinus et Gualengus Belengarius. Petrus Lachetta notarius

Drei, Le carte III/2, no. 677, pp. 510-1

Zaninoni 2001