Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, VI.1
source date: [1001 January 27] [Farfengo (Borgo San Giacomo; Brescia)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) Dum in Dei nomine locus qui dicitur Farfingo iudiciaria Bresia[nensi] . . . .eorum data licencia in iudicio resideret domnus Teudaldus marchio et comes ipsius comitatus Bresianense unicuique iusticias faciendas et deliberandas, residentibus cum eo Petro, Eriberto, Gundelbertus, Teuzo, Autegerius, Adoaldus, Ermericus iudices sacri palacii, Ildefosulo, Ardoino, Raginardo, Adame, Frugero, Girardo, Vuido, Sigezo vassis suprascripti Teudaldi marchio et comes et reliqui plures. Ibique eorum veniens presencia Atho filius quondam Everardi avocato Sancti Silvestri et rettulit: 'Tam plures vices me reclamavit ad vos, domnus Teudaldus marchio et comes istius comitatu Bresianense, super Boso comes filius quondam Manfredi, qui mihi a pars ipsius abacia sancti Silvestri malo ordine et contra lege detinent ac contradicent capella una, qui est in loco ubi dicitur a Solara, qui est consecrata in onore sancte Marie virginis, una simul cum casis masariciis et omnibus rebus a dicta capella pertinentibus, unde vos, donus Teutaldus marchio et comes, da vestra parte plures misos direxistis, ut ipse Boso ad vestrum placitum veniset et michi a pars ipsius abacia sancti Silvestri de iam dicta capella cum omnibus rebus a se pertinentibus iusticiam fecisset, set minime eum ad vestrum placitum abere potuistis. Unde quero, ut vos, donus Teutaldus marchio et comes, propter Deum et anime donni inperatoris ac vestre mercedis me a pars ipsius monesterio sancti Silvestri de eadem capella cum omnibus rebus a se pertinentibus salva querela investiatis cousque ipse Boso ad placitum veniad et michi a pars ipsius monesterii iusticiam faciad’. Cum ipse Atho avocatus taliter retulisset, ad hec ipse donnus Teudaldus marchio et comes recordatus dixit, quod plures misos eidem Bosoni comes ex sua parte diresiset, ut ipse Boso comes ad suum placitum veniset, et eidem Athoni avocatus a parte ipsius monesterio sancti Silvestri de iam dicta capella cum omnibus a se pertinentibus iusticiam fecisset, set minime eum ad suum placitum abere potuit. Cum ipse donnus Teudaldus marchio et comes taliter retuliset, tunc per fustem quam suam tenebat manu eodem Atho avocato sancti Silvestri de eadem capella cum omnibus rebus a se pertinentibus a pars ipsius monesterio sancti Silvestri salva querela investivit cousque ipse Boso comes ad placitum veniad et eidem Athoni avocatus a parte ipsius monesterii iusticiam faciad. Insuper misit bannum donni inperatoris in mancusos aureos mille, ut nulla magna parvaque persona eundem Atho et pars ipsius monesterii sancti Silvestri sine legali iudicio devestire audead. Qui vero fecerit, predictos mille mancusos aureos conpositurus se anoscat, medietatem parti camere donni inperatoris et medietatem pars ipsius abacia sancti Silvestri. Et anc noticia, qualiter acta est, fieri admonuerunt. Quidem et ego Agino notario ex iussione suprascripti Teudaldi marchio et comes seu iudicum amonetione scrisi. Anno donni Ottoni tercio inperator augustus anno inperii eius Deo propicio ic in Italia quinto, sesto kalendas februarii, indicione quartadecima. Teudaldus marchio subscripsi. (S) Petrus iudex sacri palacii interfui. (S) Eribertus iudex sacri palacii interfuit. (S) Adoaldus iudex sacri palacii interfui. (S) Teuzo iudex sacri palacii interfui. (S) Atecherius iudex sacri palatii interfui. (S) Gundelbertus iudex sacri palatii interfui.

Manaresi, n. 259