Piacenza, Archivio del Capitolo della Cattedrale, Cassetta 4, Mazzo 2, n. 12
source date: [3 maggio 905] [18 anno di regno di Berengario I] [Piacenza]
edition published: 2020
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In Christi nomine. Berengarius gratia Dei rex hic inn Italia octavodecimo, tercio die intrante mense madio indictione octava. Sacerdotes eclesiae Sancte Iustine qui fundata est intra civitate Placencia. Ego quidam in Dei nomine Ildoinus venerabile presbiter filio bone memoriae Alboini abitator in Oliovera qui profeso est ex nacione sua legem vivere legem Langabardorum statuo vos sacerdotes qui pro tempore in eadem | sancta fuerit eclesia canonici abere pro remedium anime mee vel quondam Evuerardi episcopus vel parentorum meorum: hoc est curte una domnocoltilem cum | casis masariciis et omnibus rebus ad ipsa curte pertinentem iuris mei qua(m) abere viso sum in fundo et loco Luganiano montanea Placentina | et in locas et fundas Granarias et Aminiano adque in Paloa vel ibi circumcirca voca et vocabola ad ipsa curte pertinentem necnon eciam | casis et rebus illis que abere viso sum in easdem montanea Placentina in locas et fundas Monteregio et Petraboalasca vel ibi circum|circa ad ipsis casalis pertinentibus cum casis domnocoltile seo masariciis vel diversisque territoreis vineis, silvis, pratis, pascuis, | coltis et incoltis cum arborib[us ..4..]is et usum pascui mei et aquam cum superiora et inferiora suarum accessionem et introido suarum | cum omnia superadstantem vel abentem ex integrum. Et mihi qui supra Ildoini presbitero obvenit ipsis casis et rebus per cartula vindicionis de Rategausa | relicta quondam Golferii omnia quantumcumque in ipsa cartula legitur unacum ipsa cartula tote ex integrum. Statuo vos sacerdotes abere | qui pro tempore in eadem sancta fuere eclesia presenti die unacum ipsa cartula seo cum alie strumentas cartarum quo de ipsis casis | et rebus pertinet et ad me Ildoinus presbitero devolute esse videtur ita abendi, tenendi, fruandi et faciendi canonice ordi(ni) quit|quit volueritis secundum Deum ut cum exinde benediccionem in segretario acciperit Deum dixerit laudem et pro me et pro animam | quondam Evrardi episcopus et parentibus nostris exorare adque oferere digneretur ut nobis in eternum proficiat ad animam salutem | et gaudium sempiternum. Nulla tamen a pontifex Sanctae Placentine Eclesie vel pars iamdicte eclesie eorum sacerdotum qui pro tempore | in eadem sancta fuerit eclesia canonice aliqua superinposita facientes vel minuantes set semper in eorum sacerdotum subtu | oblacionem et sacrificium permanere debeant. Et si quod fieri esse non credo si umquam in tempore pontifex Sancte Placentine Eclesie | vel pars iamdicte eclesie suprascriptis casis et omnibus rebus sicut superius sunt conprenensis de sub iura eorum sacerdotum tollere aut | subtraere vel minuare aut in beneficium vel ad suum dominium revocare voluerit et quiete abere non premiserit tunc sta|tim casis et rebus ipsis deveniant in iura et potestatem de propinquioris parentibus meis qui ab illo die plus propinqui inventi | fuerint et ita in eorum parentorum meorum persistat potestatem quamdiu illa venerit potestas vel persona qui anc meam offersionem | observare voluerit et pro onore sacerdocii mei numquam mihi liceat nullo tempore aliter facere nolo quod volo set quod | consemel a me factum vel pro anima mea datum sub iuxiurandum me inviolabiliter conservare promitto quam vero cartula offersionis | me paginam Adalbertus notarius scrivere rogavit testibus qui obtullit roboranda . Actum Placencia. + Ego Hildoinus presbiter in hac cartula hordinationis a me facta subscripsi. + Ego Savinus notarius rogatus subscripsi. + Ego Grasebertus rogatus subscripsi. + Ego Petrus rogatus subscripsi. + Ego Gausus notarius rogatus subscripsi. + Signum Petroni de Goselingo . + Ego Adalbertus notarius scripsi postradita conplevi et dedi.

Inedito