Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, I.11
source date: [797 Jannuary/June] [Aachen (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Carolus gratia Dei rex Francorum et Langobardorum ac patricius Romanorum. […] qualiter vir venerabilis Anselmus abba ex monasterio, quod est constructum in honore Dei et sanctorun omnium apostolorum vel Sancti Silvestri confessor Christi et Sancti Benedicti abbatis in territorio Motoninse loco noncupante Nonantulas, missa petitioni serenitate nostrae suggessit, eo quod quidam Langobardus nomine Adoin, filius Vectari quondam, omnes res proprietatis sue, quantumcumque in territoria Vicentina et Veroninse ubi et ubi per singulas civitates et territoria visus fuit habere, cum omni integritate ad super scriptum monasterium per cartolam donationis sue visus est delegasse, et adserit se ipsas res cum aequitatis ordine ad partem monasterii sui quieto tramite possidere. Sed pro integra firmitate petiit celsitudini nostrae, ut hoc denuo circa ipsum sanctum locum ex nostra indulgentia, quicquid praedictus Adoinus ad ipsam causam Dei iuste et racionabiliter visus est delegasse, plenissima deliberatione cedere et confirmare deberemus, sicuti pro mercedes nostrae augmentum visi sumus fecisse. Quapropter per presentem auctoritatem nostram decernimus ac iubemus, ut inspecta ipsa donatione praedicti Adoini quondam, sicut per eam declaratur quicquid ad praephatum monasterium iusto tramite delegavit, deinceps per hoc nostrum serenitatis atque confirmationis praeceptum ad ipsum sanctum locum perpetualiter proficiat in augmentis. Et specialiter concedimus ad super scriptum monasterium pro anime nostrae salutem res illas in territurio Bononiense, quas Liutprandus quondam rex Gregorio quondam Greco iocatori suo et eius filiis per suum confirmavit praeceptum, fundo Caldario et Cesaretico et fundo Casa Novola, sicut ipse Gregorius per praeceptum ante dicti Liutprandi regis vel per enfiteusi tenuit et postea iure legitimo nostro devenerunt dominio in integrum, ita ut ab hodiernum diem ante dictus Anselmus abba suique successores, qui fuerint rectores in ipso monasterio, vel monachi inibi sub sancta regula consistentes per hanc nostram auctoritatem habeant concessum, quatenus melius eis delectet pro nobis vel pro stabilitate regni nostri adtentius Domini misericordiam exorare. Et ut haec praeceptio atque confirmatio firmior habeantur et diuturnis temporibus melius conservetur, manu propria subter firmavimus et de anulo nostro sigillari iussimus. Signum Caroli gloriosissimi regis Ercanbaldus relegi et sub […] Actum Aquis palatio publico. […]

CHLA 29, n. 884.

Manarini 2017.