Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 98
source date: [1092 July] [Guastalla (Reggio Emilia)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

( S) In Christi nomine. Placuit atque cunvenit inter Iohannem iudicem filium quondam Giberti de castro Vuardestalle nec non et Martinum filium quondam Qualdrati qui fuit habitator in eodem castro Vuardestalle, ut in Dei nomine debeat dare, sicut a presenti dedit ipse Iohannes iudex eidem Martino ad fictum censum reddendum libellario nomine usque ad annos .xxviiij. expletos hoc est peciam .j. de terra iuris monasterii Sanctorum Sixti et Fabiani atque Sebastiani, quod est situm in civi Placencie,que pecia est posita in curte Vuardestalle, in loco et fondo Sacoline, quam ipse Iohannes iudex detinere videtur ex parte domine comitisse Matelde in integrum, et est ipsa pecia de terra per mensuram iustam staria .vij.; coheret ei a mane terra * * * a meridie terra Bonivita clerici, a sera via, a subto terra Opizonis. Ea racione, uti a modo ipse Martinus et sui heredes usque ad annos .xxviiij. expletos predictam peciam de terra, una cum accessionibus et ingressibus seu cum superioribus et inferioribus suis, qualiter supra legitur in integrum habere debeant, et faciant inibi aut ex frugibus earum rerum quos exinde annue Dominus dederit quicquid voluerit, sine omni contradicione eiusdem Iohannis iudicis suorumque heredum, ita ut per eos melioretur, nam non peioretur. Et persolvere exinde debeant singulis annis per omne mercatum Vuardestalle quod est in mense iulii in ipso mercato .xx. denarios Lucensium spendibiles, datis ipsis denariis ipsi Iohanni iudici vel suis heredibus aut eorum missis per se ipsum Martinum suosque heredes aut suorum missum; alia superimposita eis non fiat. Penam vero inter se posuerunt, ut si quis ex ipsis aut heredes eorum non complerint omnia qualiter supra legitur, vel si tollere aut relaxare voluerint ante infrascriptos annos expletos, componat pars parti fidem servanti poenam argenti denariorum bonorum solidos .xx., et post poenam solutam hic libellus in suo maneat robore. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo nonagesimo .ij., mense iulii, indicione quinta .x. Actum iuxta ecclesiam Sancti Petri, feliciter. Signa + + + manuum Martini, et Iohannis seu Alberti testium. (S) Ego Paulus notarius sacri palacii scriptor huius libelli post traditum complevi et dedi.

Falconi, Le Carte II, n. 236, pp. 43-44; CDCr, n. 25, p. 62.

Astegiano lo data erroneamente al 1002.