Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 43
source date: [877 August 9]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Karolus gratia Dei magnus imperator augustus anni imperio eius (in Francia) noni, in Italia anno primo, die nonum mense augusto, indictione decima. Placuit adque convenit [in]ter Martino gastaldeo domne Anchelberge Dea dicata relicta quondam Hluduvici imperatori nec non et inter Manifre filio quondam Manifri et Rimpetto filio Petroni, quia una per ipsius Petroni genitori suo consensum et da[ta] licencia veluti hominis liberis, ut in Dei nomine firmare et firmo ego qui supra Martino gastaldio vobis suprascriptis Manifre Rimperto vel vestris heredibus libellario nomine in casaes vel rebus domne Anchelberge in iugis vigenti et quinque in ipses cases vel rebus, quod iam ante hos dies per Dominico et Manifre genitor tuus Manifri iste sue l(a)borates fuerunt, in medietatem firmo te Manifre vel tuis heredibus et in alia medietatem te Rimperto vel tuis heredibus, in loco qui dicitur Felline. In tale vero tinore firmo vos ut vel vestris heredes super ipses rebus resedere et laborare adque meliorare debeatis, sine fraude vel nelicto, da odie usque ad anno vigenti et novem, et exinde de suprascripte rebus reditum redere debeatis per omni anno circu[li] in parte domnne Inchelberge in curte Vuardestalla de seligine et sigale et ordeo tercio, alio omne labure modio quarto, vinum tercio, exenio vero per anno uno in ipso exenio pulli dui, oves decem; ipso exenio in sancti Propssperii dare debeatis; operes vero per anno facere debeatis in ipsa curte Vuardestalla dies vigenti et tres, medietatem cum bovis et medietatem manuvelis; ipse operes cum annonam domnica faciatis, et de ipso reditum facere debeatis per anno angaria una; in ipsa angaria modia sex usque ad curte ad laco, et si expertati Pado venerit, ut ipso loco dilierit, ut ibi vivere nun posatis, exiatis inde foris sine omnem calomnia, et abeatis prado modia dua, sestaria quatuor et orto et rapas undecim redatis, et hoc omnem suprascripto reditum battere et vege(re) et consignare debeatis cum vestro disspendio per anno in suprascripta curte et ad expletis annis exiatis e foris cum medietatem de movilia vestra et medietatem in loco cispidem dimitatis. Pena vero inter se posuerunt ut, si quis ex ipsis aut heredibus ipsorum Manifri et Rimpetti vel parentes domnne Anchelberge et non cunpleverint omnia qualiter superius legitur et si exire aut menare voluerit ante suprascriptis annis, tunc compona pars partis fìdem servanti in argentum solidos vigenti, et post pena soluta presens libelli in sua manea fìrmitatem. Unde hos libello conscriptus. Acto feliciter. Signum ++manuum Manifri et Rimpetti qui similiter fieri [ro]gaverunt. a Signum + manus Petroni qui in une libello cunsensi. Signum + + + manuum Gaoseremdi adque Ofredoni fìlio Anzeverti et Leoni Scripsi ego Adelprando notarius et scavino postraditas complevi et dedi.

Falconi, Le Carte I, n. 21, pp. 59-60.

Roversi Monaco 1995, pp. 77-78; Cimino 2012.