Parma, Archivio di Stato, Diplomatico (Drei, Le carte III/1, pp. 109-111, n. 132)
source date: [1141 February 24] [Piacenza] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.T.) Die lune, Vl kal marcii, fuit manifestus Andrea f. Vuidonis quod fuit ibi ubi domna abbatissa Adelasia S. Sixti investivit Hermengardam uxorem Henrici gastaldi per feodum in se et in heredibus suis masculis et feminis nominative ex omnibus rebus in illis territoriis quas tenebat per feodum ab ipso monasterio. Item ipse Andrea dixit quod fuit in loco ubi Febronia investivit Azonem f. Henrici et Adelasiam filiam eius per parabolam iamscripte Hermengarde per feodum in se et in heredibus eorum ex iamscripto feodo S. Sixti masculis et feminis, Fulco de Ripalta similiter dixit. Conradus Batitor et Burgundius f. eius similiter dixerunt. MCXL, ind. IV. Azo gastaldus fecit scribere totum hoc quod tenebat per feodum a monasterio S. Sixti. Feodum ipsius monasterii est totam terram quam tenet infra civitatem ipse Azo * * * et in capite Trebie sunt clausure quattuor in capite Burgi quibus coheret intermedio terra Advocatorum et Teitonis et clausi duo vineę ibi prope et adheret eis intermedio terra ipsius monasterii que fuit recupata a Muglariis et Grimerio Marasco et Salicetus iuxta vineam totum usque in lavanderio sed via divit vinea a Saliceto et * * * terre quam tenet ultra Raganella in Mediano et peciam I in Vignale, campum I prope Fontanam que tenet mod. III frumenti, campum I ultra stradam que vadit ad Kalendascum et fit rectum et laboratum per Hencantatum cum terra Gerardi de Areno et Gerardi Hermizoni adheret et Iniquitatis et filiorum Vualengi et braidam I magnam que tenet magis XX mod. frumenti. Coheret eu terra filiorum Rainerii et filiorum Gerardi de Curte Maiore et Iniquitatis et via de capite Trebie usque ad crucem, iterum alia pecia ibi prone que tenet caput in via iuxta terram Iniquitatis ad alium campum quem teneo ab Iniquitate et iuxta illam quam datam habeo iamdicto monasterio pro anima patris mei et Gerardi de Arena et clausum I quod tenet Bucca abatis et Ribaldus. In campo Adone peciam I quam Benedictus de strada levata ed Bernardus f. eius tenent. Item II pecias terre quas Centenarius tenet, una iacet ultra S. Iohannem et Gerardi et via, alia ad Falgeriam cui terra Alberici filii Ugonis et Vuilielmi de Carido et Trebia adheret. Item iugum I terre quam tenet Albericus f. Aginonis in Rimilierio iuxta filios Azonis Pallastrelli et Burnengi de Ripalta

Drei, Le carte III/1, pp. 109-111, n. 132.