Cremona, Archivio di Stato, Archivio segreto, n. 415
source date: [1116 July 11] [XII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi .MCXVI.., VII. kalendas augusti, indicione nona. Odo abbas monasterii Sanctorum Sixti et Fabiani situm Placencia, communicato ecclesie fidelium consilio Placentinorum et Vuarstalensium, pro multimoda caritatis humanitate et suarum pecuniarum largitate quam tempore Imildis abbatisse ad terre beati Sixti iam dudum perdite liberacione exhibuerunt, ad imitacionem eiusdem prenominate abbatisse beate memorie, pactum et convencionem renovavit et confirmavit et investivit homines de Vuarstalla de ripatico Padi et paludis cum partibus et omnes Vuarstalenses absolvit a ripatico et toloneo, retento usibus ecclesie infrascripto ripatico. Ceterum vero quod vocatur toloneum et maltoletum concedimus hominibus de Vuastala in commune habendum. Insuper statuit ut nulla iniuria vel violencia a se vel a suis successoribus vel a suis hominibus inferatur alicui Vuarstalensium nec in castro nec in burgo nec in ripa no in villa. Et Vuarstalenses de tabula casteli anualiter solvant unum ramicinum, pro tabula burgi denarium unum curentis monete. Et si iniuria ab altera parte alata fuerit, infra .xxx. dies consilio consulum terre emendetur. Si qui curiales sunt seu burgenses qui velint retinere equum convenientem armis et arma et tenuerit ad terre, ecclesie suique libertatem tuendam quicquid possident pro feudo habeant cum omni honore. Rustici faciant braidam et vineam, dent porcum et multonem tercium ·et quartum et spallam et amisere et plaustrum lignorum pro unoquoque iugere, pro albergaria unum sextarium vini, aliud grani meditas cuius sit frumenti, alia sit anona , et stramen et lectum, et alia super imposita eis non fiat. De navi vero si inventa fuerit in ripa habeat eundi et redeundi Placenciam. Concessit insuper communi utilitati Vuarstalensium omnia publica et paludem et boscum et pascua bestiarum e Polisinos superiorem et inferiorem. Castrum et curtem prenominatus abbas nec sui successores habeant licenciam nec potestatem dand alicui hominum sine consilio duo( de )cim hominum, qui consules eligantur a populo qui etiam rem populi dominique gubernent et regant. + Ego abbas Odo subscripsi et confirmavi. Ego Gaitardus presbiter et monachus interfui et subscripsi. Ego Petrus Calvus presbiter et monacpus subscripsi. Testes roggati interfuerunt Berardus de Burgo, Bovo de Porta, Girardus gastal(dio), Rozo, item Iohannes Bonus; Trufo, Grasulfus, Galeto, Omnibene, Agro, Gandoi( nus), Martinus Bonagisus, Grimaldus, Sigefredus. (S) Ego Iohannes notarius scriptor huius cartule concessionis post traditam complevi

Falconi, Le carte II, pp. 98-100, n. 268; Leoni 1997, pp. 273-275, n. 128.

Secondo Leoni – e a differenza di Falconi – il doc. n. 415 sarebbe un originale.