Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.1bis
source date: [801 May 29] [Reno; flumen (Bologna)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Karolus serenissimus augustus a Deo coronatus magnus pacificus imperator Romanum gubernans imperium, qui et per misericordiam Dei rex Francorum atque Langobardorum. Cum nos in Dei nomine territorio Bononiense a Roma redeuntibus pervenissemus, ibique super fluvium Renum una cum episcopis abbatibus ducibus comitibus seu reliquis obtimatibus et ceteris fidelibus nostris ad universorum causas audiendas vel recta iudicia terminanda resederemus, Vitalis sancte Bononiensium urbis ecclesie episcopus interpellavit Anselmum venerabilem abbatem ex monasterio, quod est in honore domini et salvatoris nostri Iesu Christi et sanctorum apostolorum atque sancti Silvestri pontifìcis in loco nuncupante Nonantola constructum, dicens quod de una ecclesia baptismali, quae est constructa in honone sancti Mamme in loco nuncupante vico Liciano, pertinentem ad suum episcopatum, presbiterum suum nomine Ursum foras expulisset inlicite et omnia, quicquid ipse pres]biter ad ipsam ecclesiam conlaboratum habuerat, tam ipse abba quamque et monachi sui exinde contra iustitiam abstraxissent atque nullam potestam ei aut suo presbitero de ipsa ecclesia habere permisissent. Praedictus vero Anselmus venerabilis abba in praesente adstans taliter dedit in responsis, dicens quod Haistulfus quondam rex Langobardorum praedictum vicum Licianum una cum hominibus inibi pertinentibus, liberos pro liberis, servos pro servis, cum omni integritate per suum praeceptum ei ad partem praedicti monasterii sui delegasset et postea ipse cum habitatoribus loci illius ipsam ecclesiam una cum consensu Romani quondam episcopi suprascripte civitatis Bononiensium aedificasset et praedictus Romanus episcopus ad eius deprecationem consecrasset. Et cum inter eos non minima, sed maxirna vertebatur altercatio, adduxit in medio antedictus Anselmus abba praeceptum iam fati regis Haistulfi, ubi continebatur qualiter suprascriptum vicum cum aliis rebus ad se pertinentibus ei ad partem sepe dicti monasterii sui delegaverat vel confirmaverat. Ad haec iterum Vitalis episcopus cum suis sacerdotibus dixit, quia ipsa ecclesia de consacratione antecessores sui fuisset et legibus ad suam pertinere deberet parochiam. Cui iterum Anselmus abba dixit: ‘Consecrationem et confirmationem atque predicationem, quam antecessor eius in ipsa sancta Dei ecclesia secundum canonicam auctoritatem fecit, nos non contradicimus nec contradicere volumus neque suprascriptum Ursonem presbiterum de ipsa ecclesia foras misimus, sed ipse fuga lapsus ipsam ecclesiam dimisit; et si ipse presbiter suum ministerium canonice peragere potest, nos voluntarie et ipsam ecclesiam habere permitemus, in quo ordinatus fuit’. Ideoque visum est nobis una cum fidelibus nostris et iustum esse iudicavimus, ut memoratus vir venerabilis Vitalis sanctae Bononiensium urbis ecclesiae episcopus secundum canonicam auctoritatem in ipsa ecclesia consecrationem et praedicationem ..10..tionem peragere absque ullius inlicita contrarietate et presbiterum canonice ex suo ministerio inquirere et corrigere debeat atque memoratus presbiter Urso de ipsa ecclesia vel conlaboratu suo revestitus fieret; sed et iam fatus vir venerabilis Anselmus abba suique successores donationem, quam Haistulfus quondam rex ex suo largitatis munere ad partem monasterii sui delegavit vel confirmavit, pleniter teneat atque possideat cum omnia superposita et ibidem iuste et rationabiliter pertinentia et sit in postmodum ex ac re inter eos sopita atque diffinita causatio. Et ut haec praeceptio atque diffinitio firmior habeatur et per tempora melior conservetur, de anulo nostro subter sigillari iussimus. Genesius ad vicem Enrcanbaldi scripsi et SR NT SID. Data IIII kalendas iunias, anno primo Christo propitio imperii nostri et XXXIII regni nostri in Francia atque XXVIII in Italia. Actum in suprascripto territorio Bononiense super fluvium Renum; in Dei nomine feliciter. Amen.

CHLA 88, n. 28; Manaresi, n. 12.

Manarini 2017.

Placito sotto forma di diploma