Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.3
source date: [814 August 1] [Aachen (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomini domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Hludovvicus divina ordinante providentia imperator Augustus. Si enim ea quae fideles regni nostri pro eorum oportunitatibus inter se commutaverint vel concambiaverint, nostris confirmamus edictis, imperialem exercemus consuetudinem et hoc in postmodum iuse finissimo mansurum esse credimus. Igitur notum sit omnium fidelium nostrorum sollertiae, praesentium scilicet et futurorum, qualiter vir venerabilis Petrus abbas ex monasterio Nonantulo, quod est constructum in honore beatorum apostolorum et Sancti Silvestri confessoris, ad nostram accedens clementiam innotuit serenitati nostrae eo quod aliquas res cum Hrodulfo rectore monasterii quod est constructum intra muros civitatis Brixiae in honore domini et salvatori nostri Iesu Christi, quod vulgo appellatur monasterium Novum, concambiasset. Dedit itaque vir venerabilis Petrus memoratus abbas de parte monasterii sui praedicto Hrodulfo ad partem praefati monasterii villas nuncupantes Castellione, Calcinato, Silviniano, Monticulo sicut eidem Hrodulfo pro oportunitate monasterii recipere placuit. E contra in conpensatione huius meriti dedit iam dictus Hrodulfus praescripto venerabili Petro abbati ad partem monasterii sui pro oportunitate servorum Dei in eodem coenobio commorantium villam nuncupantem Reddudum, quae dicitur supernomen Curticella, in pago Persiceta, cum omni integritate vel soliditate sua. Unde et commutationem de praedictis locis nostris obtutibus ostendit ad relegendum. Sed pro integra firmitate petiit celsitudinem nostram, ut in aelemosina nostra ipsam commutationem denuo per nostrum mansuetudinis praeceptum plenius confirmare deberemus. Cuius petitionem denegare noluimus, sed sicut unicuique fidelium nostrorum iuste rationabiliter alteri contulit parti, deinceps per hanc nostram auctoritatem iure firmissimo teneant atque possideant; et quicquid exinde facere voluerint, libero in omnibus perfruantur arbitrio. Et ut haec auctoritas firmior habeatur et per futura tempora plenius conservetur, manu propria subscripsimus et de anulo nostro subter sigillari iussimus NT. Signum MF Hludovvici serenissimi imperatoris. Helisachar recognovi et SR NT SID. Data kalendas augusti, anno primo Christo propritio Imperii nostri, indictione septima. Actum Aquisgrani palatio regio in Dei nomine feliciter. Amen.

CHLA 88, n. 30.

Manarini 2017.