Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.10
source date: [825 December 25] [Aachen (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Hludovvicus et Hlotharius divina ordinante providentia imperatores augusti. Si liberalitatis nostrae munere de beneficiis a Deo nobis conlatis locis Deo dicatis aliquid conferimus, id nobis et ad mortalem vitam feliciter transigendam et ad eaternam perpetualiter abtinendam pro futurum liquido credimus. Idcirco noverit omnium fidelium nostrorum tam praesentium quam et futurorum sollercia quia, suggerente atque petente venerabili Ansfrido abbati ex monasterio quod vocatur Nonantulanus, quod est constructum in honore omnium apostolorum, in quo beatus Silvester corpore requiescit, placuit nobis ob remedium et aemolumentum anime nostrae ad eundem monasterium de terra iuris nostri cum silvula quae est in territorio Motinense, quam hactenus sub censo pars eiusdem monasteri habuit, aspicientem ad fiscum nostrum nominem Vuilzaccharam iugera centum, simul cum eodem censo quod a praelatis memorati monasterii de eadem terra partibus praedicti fisci nostri nomine Vuilzaccheram persolvebatur, per hanc nostrae largitionis auctoritatem concedendo tradere, per quam volumus atque iubemus ut tam nostris quam et futuris temporibus eandem terram simul cum praenominato censo et silvula praedictus Ansfrido abba eiusque successores vel congregatio eiusdem moansterii in nostra eleimosina concessam habeant atque perpetuo iure in dicione ipsius monasterii. Consistat ita videlicet ut quicquid de ipsa vel in ipsa ob utilitatem et profectum ipsius monasterii facere voluerint, libero in omnibus perfruantur arbitrio. Et ut haec nostrae largitionis auctoritas per futura tempora inviolabilitem et inconvulsam obtineat firmitatem eta fidelibus nostris verius credatur et diligentius conservetur, manibus nostris subter eam firmavimus et anuli nostri impressione signari iussimus. Signum M Hludovvici serenissimi imperatoris. Signum M Hlotarii gloriosissimi augusti. Hirminmaris notarius ad vicem Fridugisi recognovi et SR NT SID Data kalendas decembris, anno XII Christo propitio Imperii domni Hludovvici et domni Hlotharii quarto piissimis augustis, indictione IIII. Actum Aquisgrani palatio regio, in Dei nomine feliciter. Amen.

CHLA 88, n. 33.

Manarini 2017.