Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.15
source date: [830 March 18] [Mantova]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Hlotharius Augustus invictissimi domni imperatoris Hludovicis filius. Imperialem celsitudinem decet predecessorum suorum pie facta non solum inviolabiliter conservare, sed etiam censurae suae auctoritatae alacriter confirmare, ut videlicet munus tot principum auctoritatibus ob amore Dei collatum vel confirmatum ab his, quibus attributum est, et firmius teneatur et securius possideatur … cessoribus nostris fidelibus sanctae Dei Ecclesiae virum reverentissimum Ansfridum abbatem ex monasterio sanctorum apostolorum vel Sancti Silvestri confessoris Christi … auctoritatem confirmationis domni et genitoris nostri Hludovvici serenissimi imperatoris, in cuius textu diligenter exaratum repperimus qualiter Petrus eiusdem monasterii abbas … ipse per deprecetionem Anselmi eidem monasterii abbatis omnes donationes regum, ducum vel ceterorum Deum timentium hominum per suam auctoritatem confirmasset … Adalgysus fuga lapsus eidem monasterio contulit et ad ipsum monasterium pervenisse … confirmavit decernens, ut nullus quidlibet part… Pro firmitatis namque studio huiuscemodi beneficium erga prefatum venerabile monasterium nostram auctoritatem humiliter precibus, quibus valuit, paterne auctoritati firmitatis gratia iungi … sacratissimum monasterium nostre auctoritaris mugnificentia concedere deberemus. Cuius petitioni propter amorem et honorem domini nostri Iesu Christi et reverentiam beatorum apostolorum, quorum Honore atque nomine… Beati Silvestri pape … corpus ibidem … libenter adsensum prebere nobis usquequaque libuit. Quapropter, morem paterno sequentes, decernimus atque per hos imperiales apices nostros sancimus ut quicquid domnus et genitor noster pius ac devotus primis, proter amorem … religioni Christiane per suum preceptum predicto monasterio confirmavit vel etiam reges de publico seu alii devoti homines pro remedio anime sue obtulerunt et nonnulli vendiderunt nec non de quolibet iusto adstracto ad idem monasterium. Perventum est et nunc in presente tenet ac possidet, tam ipsas facultates … modo in eodem sacro monasterio nunc habere videretur vel que deinceps divina pietas omni in tempore ibidem adiungere voluerit, ita per hanc nostram preceptionem atque confirmationem firmissimum et stabile permaneat, quemammodum predictus domnus et genitor noster sua preceptione confirmavit …. In ipsis vel de ipsis rebus rectores et ministri supra memorati monasterii ob utilitatem et profectum ispsius loci in iure ecclesiastico facere vel etiam disponere voluerint, libero in omnibus perfruantur arbitrio faciendi. De illis vero hominibus, qui ad ipsum monasterium deservire voluerint vel et … famulari, nec non et de cellulis vel de casis que infra Papiam constructas esse noscuntur, vel de quinque legitimi advocatis ad eorum causas inquirendas et legaliter defendendas, qualescumque aut undecumque in regno nostro eligere voluerint, ita illis concessum atque confirmatum esse … dictus domnus et genitor noster per suum preceptum eidem concessit atque confirmavit monasterio. Et ut hec nostra auctoritas nostris futurique temporibus domino protegente valeat inconvulsa manere, manu propria subter firmavimus et anuli nostri impressione signari iussimus. Signum MF Hlotharii gloriosisimi augusti. Liuthadus notarius reconovi et SR NT SID Data XV kalendas aprilis, anno Christo propritio Imperii domni Hludovici serenissimi imperatoris XVII, regnique Hlotharii glorisissimi augusti in Italia VIII, indictione VIII. Actum Mantua civitate; in Dei nomine feliciter. Amen.

CHLA 88, n. 35.

Manarini 2017.