Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.25
source date: [837 January 27] [Auriola (Trino; Vercelli)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator Augustus. Quicquid enim divino amore tacti locis Deo dicatis conferimus, id nobis aeternis conpendiis recompensari minime dubitamus. Igitur cunctorum fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque cognoscat sollertia, quia nos pro mercedis nostrae aucmento ob amore Dei et venerabilis sancti Silvestri tacti in monasterio Nonantulas in pabulo et quascumque alias necessitates subplendas perenniter possidendum contulimus quandam insulam Viciana nomine consistentem inter Padum et Bondinum in integrum, ita ut ibidem Deo famulantes in utilitates eiusdem monasterii perenniter teneant atque faciant quicquid voluerint. Unde pro firmitatis gratia circa eundem sanctum locum has nostras litteras fieri iussimus, per quas praecipimus, ut nemo quislibet ex fidelium nostrorum inde quippiam repetitionis parti praescripti monasterii inferre praesumat, sed omni in tempore quieto ordine teneant atque quoque haec nostra auctoritas pleniorem obtineat vigorem, manu propria subter eam firmavimus et anuli nostri inpressione adsignari iussimus. Signum MF Hlotharii gloriosissimi augusti. Dructemirus subdiaconus atque notarius ad vicem Egilmari recognovi et SR NT SID Data VI kalendas februarii, anno Christo propitio Imperii Hlothari pii imperatoris XVIII, indictione XV. Actum curte Auriola palatio regio; in Dei nomine NT.

CHLA 89, n. 5.

Manarini 2017.