Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.22
source date: [837 February 3] [Nonantola (Modena)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator Augustus. Oportet gloria imperiali prelatos tanto studiosus divinarum adsequi obsequiorum cumulo, quanto perfectius opulentia altitonantis scit apostolicis documentis sibi excellentiorem demonstratam viam, ut illius misericordia praesentium cumulenter felicitate et inenarrabili pietate feliciter aeternorum coroneantur sine fine manentium gaudiorum, cuius amore utilitatem decertare et salvationem procurant subditorum. Igitur cunctorum fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque praesentium et futurorum cognoscat sollertia, quia, dum nos amore sacratissime genetricis Dei et domini Iesu Christi Mariae perpetuae Virginis et sanctissimi confessoris Christi Silvestri ac desiderio sanctae congregationis in eorum cenubio divina militatione dedicatae causa orationis monasterium adissemus Nonantulae tantamque devotionem divino munere ibidem in divinis cognovissemus, ut eorum orationes profuturas ad regni stabilitatem et nostram perpetuam felicitatem indubitanter iudicaremus, placuit divino spirante suffragio ad exortandum et quietudinem bonitatis ibidem nostra auctoritate tale conferre munus, ut omni curricula per successiones temporum concordia ibidem Deo servientium monachorum ex eadem congregatione talis eligatur abba, qui secundum regulam sancti Benedicti tanta congregatione prudenter regere valeat et salvationem animarum seu utilitatem ecclesiae principis constitutione procuret; et nullo in tempore alicui comminatur nisi eorum electione et consensu, nostra et successorum nostrorum ordinatione; ex eadem super congregatione abeant pastorem animarumque eorum providum prudentemque rectorem. Unde pro firmitatis gratia hoc nostrae auctoritatis praeceptum circa eundem sanctum locum fieri decrevimus, per quod nostros successores deposcimus, ut, sicuti ipsi sua pia facta a suis conservari volunt, ita pro Dei amore et sanctorum reverentia hanc nostram concessionem perpetuae consevent, nostrisque fidelibus expraesse praecipimus firmiterque mansurum constituimus, ut sicuti supra a nobis ibisdem concessum est, rate inlibateque mansurum permittant et nemo in hoc refragando temeritatem adhibeat, quatenus nostro studio omni procurata quietudine pro nobis ac stabilitate culminis nostri seu salvatione coniugis ac prolis atque in sinum sanctae mastris nostrae catholice Ecclesiae quiescentium protectione seu defensione adtentius exorare Domini misericordiam eandem delectetur congregatio. Et ut hoc nostrae concessionis munus a nostris successoribus verius credatur et a fidelibus diligentius conservetur, manu propria subter firmavimus et anuli nostri inpressione subter adsignari iussimus. Signum MF Hlotharii gloriosissimi augusti. Dructemirus subdiaconus atque notarius ad vicem Egilmari recognovi et SR NT SI Data III nonas februarias, anno Christo propicio imperii Hlothari pii imperatoris XVIII, indictione XV. Actum Nonantula; in Dei nomine feliciter amen.

CHLA 89, n. 6.

Manarini 2017.