Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.3
source date: [858 March 30] [Roma]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Hludovvicus gratia Dei imperator Augustus. Si petitionibus servorum Dei ecclesiasticorumque virorum pietatis nostrae implemus effectum, nimirum non solum imperialem exercemus consuetudinem, sed et divinam nobis … Idcirco omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae ac nostrorum praesentium videlicet futurumque noverit industria, quia Petrus venerabilis abbas ex monasterio beati confessoris Christi Silvestri atque pars .. detulit clementiae nostrae praeceptum domni et genitoris nostri, in quo continebatur, qualiter Giselprandus rector ispious coenobii per missos … quod quidam homenes atque familias ex eadem … quamque precarias, pro quibus res ad ipsam casam Dei minime fuissent condonatae neque census debitus persolveretur; obsecrans … nostra speradderetur firmitas. Cuius petitionibus libentissime, quia Deo acceptae esse videbantur, … quibuscumque modis vel ingeniis de prefata casa Dei … ilico nullo impediente vel contradicente … et dominetur eis quisquis illius loci abbas … sive minister extiterit nullo impediente vel contradicente … de Fiorentia .. Garibertus et Gampertus diaconus de Parma aut … ad ipsam casa Dei condonaverunt et ex quibus ant praesumat, sed per hanc nostram auctoritatem firmiter et quiete ad ipsam casam Dei … sub omni integritate permittat. Innotuit … abbas .. Haistulfus quondam Langobardorum rex dedisset quandam eidem monasterio massam in loco, qui dicitur Liziano, rectoreque coenobii nomine Anselmus construxisset ibi ecclesiam, quae ob … et ipsa … appellata; multis autem intervenientibus spatiis altercatio orta fuisset inter episcopum Bononiensem nomine Teodorum et rectorem monasterii ipsius nomine Petrum de ordinatione … sacerdotis .. confermatione populi; ipsaque contentio adeo ventilata est, ut in praesentiam etiam Caroli piissimi imperatoris attavi nostri deduceretur, quae inquisita sic definita pere… ut episcopus memoratae civitatis debeat ibi facere consecrationem, confirmationem et predicationem; presbiterum etiam, quem abbas ibi idoneum elegerit, episcopus inquirat et corrigat sed … discordia; ideo prefatus petit abbas, ut nos iam dictam roboraremus institutionem, ne pro qualibet occasione sua videretur perdere iura monasterium; quod et nos fecimus. Iubemus … temporibus iam dicti piissimi augusti Caroli ratio est deffinita, ita maneat, videlicet ut episcopus faciat ibi consecrationem, confirmationem, predicationem et presbiterum, quem abbas idoneum ad hoc elegerit, inquirat et corrigat; tempus autem, quo episcopus illuc venire debuerit, abbati innotescat, quatenus ipse sciens ea, quae competunt utilitati episcopi, necessaria subministret ne sacerdos pro qualibet occasione videatur opprimi; amplius vero nullam ibi habeat dominationem facere aut quaepiam tollere. Igitur, ut nostra iussio firmior sit, poenam statuimus, ut, si quis contra hoc nostrum preceptum agere temptaverit, triginta libras argenti eidem monasterio se compositurum sciat. Et ut haec nostra auctoritas rata stabilisque manens validum obtineret roborem, de anulo nostro subter iussimus sigillari. Plato notarius ad vicem Dructemiri recognovi et SR SID Data III kalendas aperilis, anno imperii domni Hludovici pii imperatoris in Italia VIII, indictione VI. Actum Roma; feliciter in Domino amen NT.

CHLA 89, n. 13.

Manarini 2017.