Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, III.14
source date: [879 August 12] [Oetting (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitaris. Karlomannus divina favente gratia rex. Si loca divino cultui mancipata summopere in omnibus procurare studemus hoc nobis ad presentis vitae prosperitatemn et ad aeternam felicitatem liquido profuturum. Quapropter noverit industria omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium et futurorum, quia venerabilis abbas Theotricus monasterii beati confessoris Christi Silvestri quod Nonantula nuncupatur detulit obtutibus nostri preceptum, in quo continebatur inter cetera, qualiter divae memoriae Hludovvici imperator confirmasset plebem in loco qui dicitur Liziano ad partem ipsius monasterii, de qua contentio fuerat ad partem Bononiensis Ecclesiae, et petiit nostram celsitudinem, ut nos eam nostro iterum corrobararemus edictio. Cuius petitionibus pro amore et reverentia ipsius monasterii vel fratrum confirmamus et corroboramus tam preceptum regum seu imperatorum quam vel ipsam plebem sitam in loco qui dicitur Liziano ad partem monasterii Nonantulae, ita videlicet ut episcopus Bononiensis ecclesiae ibi consecrationem confirmationem predicationem et presbiterum, quem abbas idoneum ad hoc elegerit, inquirat et corrigat. Tempore autem, quo episcopus illuc venire debuerit, abbati innotescat, quatinus ipse sciens ea quae competunt utilitati episcopi necessaria subministret, nec sacerdos pro qualibet occasione videatur opprimi. Amplius vero nullam ibi habet dominationem facere aut quippiam tollere. Igitur ut nostra iussio sit firma, poenam statuimus, ut, si quis contra hoc nostrum preceptum agere temptaverit, XXX libras argenti eidem monasterio se compositurum sciat. Et ut haec nostra auctoritas nostrae confirmationis ac concessionis firmior in aevum habebatur, manu propria nostra subtus eam firmavimus et anulo nostro sigillari iussimus. Signum MF Karlomanni piissimi regis. Madalvvinus notarius ad vicem Theotmari recognovi et SR NT SID Data III idus augusti, anno III regni Karlomanni serenissimi regis in Bavvaria et in Italia II, indictione XII. Actum in Bavvaria ad Otinga curte regia; in Dei nomine amen.

CHLA 89, n. 21.

Manarini 2017.