Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, XII.7
source date: [1180 October 19] [Altenburg (DE)] [XIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Federicus Dei gratia Romanorum imperator et semper agustus. Imperatorie maiestatis deposcit officium, quatinus in manutenenda et conservanda iusticia principaliter studium et diligentiam inpendamus, ut, que iniuste possideri decernuntur et maxime ab inimicis imperii bone fidei possessori nostri auctoritate reddantur. Ideoque ecclesie sancti Silvestri de Nonantula possessionem, quam Turisendus Veronensis in loco Nogarie vel eius curia iniuste tenet vel possidet, reddimus atque restituimus eo pacto, quod quocumque tempore nos vel filius noster illustris rex Romanorum vel alius noster successor Nonantulane ecclesie censum vel pensionem, quam comitissa Matildis vel antecesores nostri imperator Enricus et rex Conradus inde solvere consueverunt, predicte ecclesie solvere voluerint, abas Nonantolanus et eius succesores vel ecclesia Nonantulana illum censum recipiat et nos nostrosque subcesores sub iam dicto canone predictam possesionem sine contradictione tenere permittat. Unde statuentes precipimus atque sancimus, ut nullus temeraria presumcione prefactam ecclesiam in predicta possesione inpediat vel inquietare presumat. Si quis autem contra hoc nostrum decretum facere presumserit, eterni iudicis disstrictam subibit sentenciam et pro consuetudine nostre curie multabitur et temporali pena punietur. Et ut hoc firmius credatur et in posterum perseveret, presentem paginam sigillo nostro munivimus atque firmavimus. Data Altoburgii anno milesimo centesimo octoagesimo, indictione quartadecima, nono decimo die mensis octubris.

MGH DD F I / 3, n. 802, p. 374.

Copia semplice di secolo XIII.