Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 10802, f. 1r-1v
source date: [1102 October 18] [Incarnazione] [Panzano (Campogalliano; Modena)] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Anno ab incarnatione eiusdem millesimo centesimo secundo, quinto decimo kalendas novembris, indicione undecima, in dei nomine. Ego Matildis comitissa dei gratia, si quid sum, iussione et data licentia donni Bernardi dei nutu sancte Romane ecclesie cardinalis atque in Longobardie partibus vicarii domni Pascalis divina favente clementia eiusdem summe sedi antistitis, in meorum peccatorum remissione et thesauri sancte Nonantulane ecclesie restauratione, in qua corpus beatissimi sancti Silvestri Christi confessoris requiescere noscitur, quem prefate summe sedis iussione eiusdemque tuitione que tunc temporis ab adversariis intolerabili infestatione vexabatur, expendi, tibi, domno Iohanni preposito et Adegerio eiusdem prefati cenobii advocato, a parte scilicet prefate ecclesie in perpetuum ad habendum concedo, id est nominative: castrum et curtem Cellule cum edificiis et ecclesiis, una in honore beati Iohannis Baptiste, alia vero sancti Cassiani, tercia archangeli Michaelis ibidem consecratis, et curtem Raigosole, cum ecclesia dedicata in honore beatissime virginis Marie et omni iure ad predictum castrum et curtes pertinente, castrum etiam Tedaldi cum ecclesia in honore prefati Iohannis Baptiste edificata et omnibus eius pertinentiis omnesque res territorias, quas in toto comitatu Ferrarie videor possidere, omnes scilicet res supradictas, quas prelibate sancte Romane ecclesie iure proprietario tradidi et nunc ab ex videor possidere, eo vero ordine, ut pars predicte ecclesie sancti Silvestri omnes predictas res, ut dixi, in perpetuum teneat ac, prout ei melius visum fuerit, utiliter disponat sine omni mea, que supra Matildis, meorumque heredum ac proheredum contradictione, ita tamen, ut pro omnibus supradictis rebus a parte iam fate Nonantulane ecclesie unus bisancius annualiter in Lateranensi palacio pensionis nomine persolvatur, illi videlicet prime sedis pontifici, qui per catholicos cardinales inibi pro tempore fuerit ordinatus. Quidem et ego, que supra Matildis, una cum meis heredibus ac proheredibus omnes predictas res ab omni contradicente homine defensare promitto. Quod si omni tempore easdem res non defensavero vel si hanc mee promissionis paginam quolibet modo infringere temptavero, tunc pene nomine me meosque heredes ac proheredes quinquaginta libras auri optimi predicte beati sancti Silvestri ecclesie emendaturos spondeo, et insuper hec mea promissio sua maneat firmitate, quia sic inter nos convenit. Actum in castro Panciano, feliciter. Ego Bernardus dictus Cardinalis presbiter sancte Romane ecclesie et domini pape Pascalis secundi pape in Longobardie partibus legatus atque vicarius dictante iusticia ex utraque parte hoc scriptum fieri iussi et manu mea subscripsi. Ego frater Iohannes peccator, monachus dictus prior, hanc cartulam accepi et ideo subscribo, ut, si oportuerit, saltim mearum litterarum valeat comparatio. Matilda dei gratia, si quid est, subscripsi. Ego Ardericus iudex interfui atque subscripsi. Bonus iudex interfui et scripsi. Ego Alberius manu mea subscripsi. Ugo Armatus, Alberius de Nonantula de hac scripta pagina rogati fuerunt testes. Ego Wido notarius sacri palacii scripsi, post traditam complevi et dedi.

MGH DD Mat 71, p. 208.

L'atto è anche conservato in AAN, Pergamene, IX 7 in copia autentica del 1292; un'altra copia del sec. XVI/XVII si trova presso l'archivio abbaziale nel registro denominato Cod. romano nonantolano ai ff. 97-8. Un ulteriore copia è conservata nel cosiddetto codice Estense nonantolano ai ff. 131-4 di mano del sec. XVII, ora conservato all'AS di Modena. La BAV ne conserva un'altra copia tarda (sec. XVIII) nel cod. Vat. lat. 13020 ff. 242 e 240.