Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, IX.15
source date: [1108 September 16] [Incarnazione] [San Cesario sul Panaro (Modena)] [1176]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis, anno domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo septuagesimo sexto, regnante Frederico dei gratia Romanorum imperatore et semper augusto, quarto ydus martii, indictione VIIII, exemplar antiqui instrumenti factum. In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno ab incarnatione eiusdem domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo octavo, sextodecimo kalendarum octubris, indictione prima, et ideo in dei nomine ego quidem domina Matilda, inclita comitissa, filia donni Bonifatii marchionis, per cartulam precariam atque emphyteotecariam iuris nomine concedo vobis Yldebrando iugera duo; et Guido germani iugera duo; Ogizone et Yldebrando et Guido germani iugera duo; Sigezo et Uberto germani iugera duo; Aczo et Sigezo germani, Alfredum et Albertus germani, Martinus de Gregorio iugero duo; Lanbertus de Bonardo et Alberto de presbitero Ugo iugera duo; Petrus de Severo et Iohannes germani et Iohannes de Albareto de Roczo iugera duo; Restano de Leo de Dominico et Dominico de Maginardo, Alberto de Sancto Iohanne iugera duo; Martinus de Aczo de Omizo iugerum unum; Ugo de Raginbaldo et Lamberto iugerum unum; Alberto Candido et Petro germani et Petro de Gaiule, Alberto et Iohanne et Albertus nepos eorum iugera duo; Petrus filius Petri faber et Andrea Stanperto et Dominico germani, Dominico de presbitero Leo iugera duo; Iohannes faber et Martino et Leo et Iohannes nepos eorum iugera duo; Bonando de Steuuzo, Alberto de Beneventano, Andrea de Pregite iugera duo; Girardo de Petro de Vitale et Alberto de Iohanne de Gotolo iugera duo; Savorecto et Iohannes de Pregite iugera duo; Iohannes de Bononio et Leo de Sicardo iugera duo; Marco de Iohanne de Ragiberto, Alberto de Formigine iugera duo; Alberto de Ermengarda et Iohannes germani, Petrus Suxinaro iugera duo; Girardo canauaro iugerum unum; Bonellus bovulcus iurerum unum; Rodulfus et Engelbertus unum, Dominico de Fontana et Petrus et Alberto Prilingarde II, Stefanus diaconus et Alberto germani, Everardo et Bonvisino et Iohannes iugera duo, Arduino et Ugo germani iugera duo; Teuzo, Lanfranco et Petro germani iugera duo; Carbone et Rodaldo, Alberto et Petro germani de Nugareto iugera duo; Ragimundo et Guido germani iugera duo; Alberto de Petro de Leo, Giberto et Carbone germani, Lamberto et Bernardo germani iugera duo; Carbone et Gontardo germani iugera duo; Girardo de Carbone et Guarino et Petro germani iugera duo; Gandulfo et Girardo germani iugera duo; Alberto et Guido germani iugera duo; Iohannes de Ioannino iugera duo; Guido et Petro germani et Dagiberto iugera duo; Petrus Longobardus et Iohannes germani iugera duo; Guido montario et Girardo Pavanese iugera duo, Goctefredo et Amacza villano iugera duo; Dominico de Blanco et Azo et Carbone, Petro et Alberto germani iugera duo; Girardus et Stefanus germani iugera duo; namque Rollando et Aco in tertiam portionem de duo iugera, Ingezoni aliam tertiam, sitque Girardo de Teuzoni de Stefano in tertiam; Iohannes Favaro et Andrea in tertiam partem de duobus iugera et Gregorius et Ildebrando in duabus partibus; scilicet in vos et in vestris heredibus usque in perpetuum. Que autem iam dicta iugera sunt in curte Celula, quorum vocabula sunt curte de Paulecla et curte de Radigosa, et in curte Gisso et in aliis locis, ubicumque nunc date sunt vel inantea date erunt tantummodo ad habendum, tenendum, fruendum, fatiendum, quicquid vobis utile erit, eo videlicet modo, ut roccam de Gissadello, pro qua hec omnia do vobis, ab hac ora inantea incastellare, guitare et laborare et claudere debetis, sicut decet et conveniens erit, ita ut omni anno de mense martio denariorum Veneticorum persolvere debeatis per unumquemque iugerum ad ecclesiam sancti Silvestri usque in perpetuum. Si vero predicta rocca permanserit et si domina Matilda in aliquo modo eam reliquerit vel vastaverit sine ulla occasione, que fieri potest, predictam cartulam deinceps permaneat usque in perpetuum. Et promitto ego domina predicta Matilda tam pro me quam pro meos successores vobis supradictis petitoris vel vestris heredibus usque in perpetuo defensare auctorizare. Si qua vero pars, qui contra hanc paginam emphyteotecaria ire temptaverint et non observaverint omnia, quod superius legitur, tunc componat illa pars, qui hoc non observaverint, ad partem fidem servantem pene nomine solidi centum denariorum Lucensium, et post penam solutam cartulam precariam maneat in sua firmitate. Actum in loco sancti Cesarii. Supra legitur: Matilda dei gratia, si quid est, subscripsi. Ego Daniel Montebelliensis archipresbiter interfui. Ubaldo de Scoveto et + Ugizone filius Ragineri. Gandulfo da Broilo namque + Rodulfo de Monte Claro rogati sunt. Ego Conon subscripsi et fieri rogavi. Ego Iohannes dictus prior vidi et scripsi. In dei nomine, ego Leo tabellio hanc cartulam precariam, sicut superius legitur, scripsi et complevi. Dominus Nicholaus et dominus Zaccarus iudices de comuni Bononie, Pegoloctus causidicus, Ardicono, Rainerius de Petro de Aldizone, Zuccherus ad hanc cartam antiquam et novam audiendam interfuere et huius rei causa testes vocati sunt. Ego Ugo dei gratia comunis Bononie notarius hoc presens instrumentum, ut vidi in antiquo, subscripsi et firmavi.

MGH DD Mat 110, p. 292.

L'atto è tradito come copia autentica del 1176, di cui si è riportato il protocollo e l'autenticazione del notaio Ugo e le dichiarazioni dei testimoni. Un'altra copia del sec. XVII presso l'archivio abbaziale è contenuta nel registro denominato Cod. romano nonantolano ai ff. 93-4. Un'ulteriore copia tarda (sec. XVIII) è conservata presso BAV, cod. Vat. lat. 13020 ff. 249 e 250.