Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, IX.35
source date: [1116 July 8] [Incarnazione] [Zola Predosa (Bologna)] [XII ex]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri dei et salvatori nostri Iesu Christi. Anno ab incarnatione eiusdem millesimo centesimo sesto decimo, tercio Henrico imperante anno sesto, octavo idus iulii, indictione nona. Dum esset Iohannes Boitane misso domni Henrici imperatoris in curte Celula in loco, qui vocatur Runcus Domnicus iusta stratha que vocatur Cluza, et simul cum eo domnus Lanfrancus monachus sicque Albericus vicecomitis seu Ildeprandus filius Ildeprandi namque Petrus de Severo et Alberto Candidus, Azo de Golfero et presbiter Gianellus de castro Gipso et Ragimundus de Sandoni et Tetelmus filius Gaurini de vico Petrosa et alii plures, in presentia suprascriptorum hominum venerunt hominibus habitatores in castro Gipso, quorum nomina Petrus de Ioseph et Albertus, qui vocatur Perduto, et Constantinus filius Constantini. Fecerunt finem et perpetuam transactionem pro ipsis et eorum consortes in manu prelibati Iohannis misso imperiali vice aecclesie monasterii sancti Silvestri sito Nonantule de omnibus illis rebus territoriis, que ispi dicebant infra pertinentiis curte Ragigose ex datione hominum comitipse Matilde, qui ipsis dicebant eis date essent per wardam roce Gipsadelli. Quas iam dicta comitipsa Matilda ante eorum dationem per cartam proprietatis dedit in predicta ecclesia sancti Silvestri in restauratione thesauri, quem ipsa tulit suprascripte aecclesie, et nec abbas suprascripti monasterii nec alius suus missus concessit neque confirmavit in dactione, quem fecerunt suprascripti homines Matilde in predictis hominibus Gipsi. Et si suprascriptam transactionem non observaverint, incidant in penam et bannum imperatoris. Et in suprascriptam penam promiserunt dare et conducere omne redditum blavis de iam dicta terra secundum consuetudinem loci ad hospicium Lavini. Et si in aliquo tempore ostendunt iusta legem habere pertinentiam, in suprascriptis rebus observetur eis. Omnes suprascritpi homines rogati sunt testes. In dei nomine ego + Albertus notarius scripsi hec.

MGH DD Mat A13, p. 496.

Copia non autenticata, datata dall'editore al 1200 ca.