Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.4
source date: [818 January 28/August 31] [Revere (Mantova)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Dum in Dei nomine ...... coniunsemo nos Oddo comes una cum Garurdo seo Teodouldo presbitero et Ad...... monachis de monasterio Nonantola …. Trasari advocatum suprascripto monasterio, corte domni regis in Refere, ubi nobiscum aderant Pozo, Ermefrit, Roteperte, Madelberte scavinis, homines Mantoanis, seo et Sesoerius et Arioald notarius, idem de Mantoa, nec non et homines Flexisianis, qui interfuerunt, idest Frassimedo scavino, Laurencio filius quondam Asterio, Iohani, Martini, Iubianus gemelli, Maurus, Silvano, Senator decano, simul et homines Solariensis, idest Lionnio, Petronaci germani scavinis, Iulianus, Duricio. Adserevat in primis Trasari advocatus ipsius monesteriis Nonantolas quia: 'Iste Teotperte, qui est actor da parte domno regis corte Mantoana, contendet nobis pascua …..sa est, seo decimas de porcos adque venacionem de feras quas nos ad parte monasteriis Nonantulas legibus abere debemus medietatem in integrum, in .........., que nuncopatur Sarmetas et Bondeno et illa reliqua medietatem de venacione in corte regis Mantoana'. Respondebat Teopertus actor, qui causa ipsa da parte domni regis peragebat: 'Nescio quit vobis perteneant ad parte monesteriis, sicut vos querites, nisi tantum scio quod vos abere debetes medietatem de piscacionis, et partis domni regis reliqua medietatem'. Iterum dicebat iam dictus Trasari advocatus monasteriis: 'Ecce preceptoras regum pre manibus abemus, quod modo pars monesteriis medietatem de ipsas piscacionis et omni qualiter superius diximus legibus abere debet'. Sic nos qui supra Oddo comes preceptoras ipsas in nostris presencia ostendere et relegere fecimus. Primis omnium ostendit nobis preceptum donacionis domni quondam Aistulfo regis, deinde vero alio preceptum confirmacionis domni quondam Desiderio regis, tercio quidem preceptum confirmacionis domni Carolo inperatoris, adque eciam et quartum preceptum domni Lodohic impeiratoris, ubi contenebatur omnia quod modo pars monesteriis abere deberit per denotatas locas. Sicut ipsas preceptoras donacionis et confermacionis in se contenebat, sic nos predictus Oddo comes una cum in suprascriptis scavinis et auditores recte paruiet esse et ita iudicavimus, ut pars suprascriptis monesteriis Nonantolas abere debere secundum suas preceptoras omnia qualiter in eadem preceptoras continebatur. Et ideo nos qui supra Oddo una cum suprascripto Teutperto actore ipso Trasari advocato revistivimus ad parte suprascriptis monesteriis Nonantulas de omnibus rebus, sicut in eorum preceptoras contenetur. Finita est causa. Unde qualiter presentia nostri acta est causa supradictus Arioald notarium nostrum scribere precipimus. Facta noticiam iudicadi anno domno Lodohic inperatori quinto, indicionem undecima. Signum + manus Oddoni comiti, qui hunc noticiam iudicati fieri iusit. + Ego Pozo in his actis interfuit. + Ermefrit notarius in his actis interfui. + Ego Roteperte in is hactis interfui. Signum + manus Madelberto, qui in his actis interfui. + Ego .......us in is actis interfui. + Ego .......ulmo in his actis interfui. Signum + manus Lionnio, qui in his actis interfui. Signum + manus Petronaci, qui in his actis interfui. Signum + manus Iuliano, qui interfui. Signum + manus Iohanni, qui interfui. Signum + manus Senatoris, qui interfui. Signum + manus Mauro, qui interfui. Signum + manus Iobio, qui interfui. + Ego Laurencius in is hactis interfui. + Ego Arioald notarius ex iussioni Oddoni comiti hun noticiam iudicadi scripsi.

Manaresi, n. 30; ChLA 88, n. 31.

Manarini 2017; Lazzari 2018.

La pergamena è molto rovinata, in particolare nel margine sinistro. Caduta di parte della scrittura. Sottoscrizioni autografe dei giudici presenti.