Nonantola, Archivio Abbaziale, Pergamene, II.12
source date: [826 February 8] [San Martino in Olza (Cortemaggiore; Piacenza)] [XI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei et Salvatoris nostri Ihesu Christi, imperantes dominis nostris Ludovvicus et Lotharios viros excellentissimos augustos, annis imperii eorum Deo propicio ingrediente terciodecimo et septimo, octavo die mensis februarii, indicione quarta. Commutatio et bone fidei noscitur esse contractus et vicem emptionis obtineat firmitatem eundemque nexum obligat contraentes. Placuit itaque et bone convenit voluntatem inter Elmericum reverentissimo episcopo et abbate monasterii Tollensis nec non et inter Ansfrit religioso abbate monasterii Nonantule ut in Dei nomine debeat dare, sicut et de presentia dedit his ipse Elmericus episcopum et abbas eidem Ansfredi abbati in causa commutationis, hoc est basilica Sancte Marie in Tortilianum in fine Castroferoniense sito cum casis et omnibus rebus ad eandem basilicam pertinentibus iuris supranominati monasterii, utis duo milia nongenti et quinquaginta octo inter terra arabiles et vvidatas seu prativas iuges sedecim et medium, tabule vigintiquinque et silva que est prope ripa fluvii Scultenna in loco Viniole ad saxo iuges quattuor et medium, tabule viginti una, quod fiunt insimul iuges viginti uno, tabule XLVI, et rebus ipsis advenit in eodem monasterio de quendam Elmericum. Idem ad vicem recepit ispe Elmericus episcopus et abbas ab eodem Ansfredo abbate similiter in causa commutacionis, hoc est casis et rebus illis in aliquo, quibus advenit in ipso monasterio de condam Garibalt et sunt positis in loco et fundo Castro Arcotense, loco qui dicitur Riocivo, in primis salas muratas duas ad invicem se copulantes, subter quas et torcular obtime constructum est et canova similiter, utes vero numero tulpos quinque millia centum trigintas et sunt iuges quinque terra seminata una cum sedimen de ipsa casa iuge una, castaneto vero et reliqua silva iuges septem, terra arva cum reliquo pasculo iuges quindecim, quod sunt iuges viginti et septem. … Unde duas cartule scripte sunt. Actum in Aciu feliciter. + Ego Helmericus episcopus in hac commutatione a me facta manu mea subscripsi. + Rat... domini imperatoris in hac commutacione rogatus ad Elmericus episcopus testis subscripsi. + Stephanus vassus domini imperatoris in hac commutacione rogatus ad Elmerico episcopo testis subscripsi. + Ego Mauro in ac cartula commutationis rogatus ad Elmerico episcopo testis subscripsi. + Siguvald filius Buroni in ac commutatione rogatus ab Elmericus episcopum testis subscripsi. + Signum Semperti filius quondam Iohannis rogatus testis. + Signum Baruntio filio condam Dationi rogatus testis. Ego Ratpertus notarius scripsi huius commutacionis, quam post traditam complevi et dedi.

Tiraboschi II, n. 27; Dolcini 1984.

Dolcini 1984; Castagnetti Ciaralli 2011, p. 144.

Copia semplice del secolo XI-XII. Si identifica il luogo di redazione della carta Aciu con Aucia seguendo Castagnetti: Castagnetti Ciaralli 2011, p.